W dniach 10-14 października br. odbyło się 30. sympozjum historyczne CTIF. W tym roku miejscem obrad była miejscowość Ostritz we wschodnich Niemczech. Tematem przewodnim była historia muzeów pożarniczych w poszczególnych krajach. Ze strony polskiej udział wzięli Dariusz Falecki i Paweł Gąsiorczyk – naczelnicy wydziałów merytorycznych CMP.
W sympozjum wzięła udział rekordowa ilość – 124 uczestników, reprezentujących 16 państw. Pierwszego dnia obradowała roboczo Komisja Historyczna CTIF. Po południu odbyło się uroczyste otwarcie zjazdu w sali plenarnej Międzynarodowego Centrum Spotkań mieszczącego się w cysterskim klasztorze Marienthal w Ostritz. Po powitaniach gospodarzy i przemówieniach władz CTIF, zgromadzeni wysłuchali koncertu orkiestry ochotniczej straży pożarnej Berthelsdorf. Podczas gali strona polska wręczyła medal „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” od Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dla Christiana Fastl z Austrii. Medal jest wyrazem uznania za współpracę międzynarodową pomiędzy Polską i Austrią.
Drugiego dnia odbyła się całodzienna sesja na temat historii muzealnictwa pożarniczego. Ze strony polskiej referat wygłosił Dariusz Falecki z CMP. Przedstawił on historię muzeów strażackich w Mysłowicach, Rakoniewicach, Alwerni, Warszawie, Kotuniu, Przeworsku, Oseredku, Strzelcach Opolskich, Olkuszu, Wolborzu i Niepokalanowie.
W trzecim dniu zjazdu uczestnicy zapoznali się ze specyfiką społeczno-gospodarczą „Trójkąta Granicznego” rejonu: Zittau (Niemcy), Porajów (Polska) i Hradek nad Nissou (Czechy). Wykład na ten temat odbył się w sali ratuszowej w Libercu. Następnie goście zapoznali się ze współczesnymi samochodami pożarniczymi trzech państw, które przyjechały na tę okoliczność na rynek w Libercu. Następnie uczestnicy sympozjum udali się do Zittau, gdzie w zabytkowej sali plenarnej ratusza burmistrz Zittau omówił współpracę polskich, czeskich i niemieckich straży pożarnych w rejonie Trójkąta Granicznego przy Nysie Łużyckiej.
Efektem zjazdu jest 400-u stronicowy album ze wszystkimi referatami. Następny zjazd odbędzie się w 2024 r. w Atenach. Tematem przewodnim będzie historia i specyfika siedzib straży pożarnych w poszczególnych krajach. Na sympozjum ustalono również, że w 2026 r. gospodarzem sympozjum będzie Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.