32 222-37-33
Odwiedź nas

23 Maj 2017

Z głębokim żalem zawiadamiamy że dnia 20 maja 2017 roku zmarł Nestor Polskiego Pożarnictwa płk poż. w stanie spoczynku Władysław Pilawski

Wspomnienie o płk Władysławie Pilawskim z kart historii Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach „Przeszłość nie wraca , jednak nie ulega zapomnieniu” Słowa te, to fragment wpisu do Księgi Pamiątkowej Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach z okazji Jubileuszu 15-lecia Muzeum. Jedną z osób które podpisały się pod tym mądrym motto był płk Władysław Pilawski, który uroczyście przecinał wstęgę drewnianego pawilonu na samochody pożarnicze. 10 lat później uczestniczył w otwarciu drugiego pawilonu, a w 2004 roku w przejęciu budynku po byłej szkole na cele muzealne. Z okazji Jubileuszu 30-lecia Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach płk Władysław Pilawski wygłosił referat „O Historii Straży w Wielkopolsce i o Historii Muzeum” . Ale przecież historia straży i historia muzeum to historia o płk. Władysławie Pilawskim. Od pierwszych decyzji w sprawie powołania placówki, udziału w komitetach rozbudowy muzeum, wytycznych dotyczących scenariusza ekspozycji – osoba Pana Pułkownika zawsze nam towarzyszyła służąc mądrą radą i wiedzą. Ponad 50 tytułów książek i podręczników autorstwa lub współautorstwa płk Pilawskiego, które znajdują się w bibliotece rakoniewickiego muzeum świadczą dobitnie o wspaniałym dorobku naukowym. Podczas wzruszającej wizyty w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dnia 26 lipca 2013 r.(przed setnymi urodzinami) Pan Pułkownik Władysław Pilawski dokładnie zwiedził sale muzealne, oceniając bardzo pozytywnie działalność i rozwój naszej placówki na przestrzeni 40 lat, spotkał się z załogą Muzeum oraz z Burmistrzem Rakoniewic dr. Gerardem Tomiakiem. Jesteśmy dumni że mieliśmy przyjemność znać osobiście Pana Pułkownika. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako cudowny człowiek z niesamowitą wiedzą o historii polskiego pożarnictwa, która będzie przechowywana w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa i służyła przyszłym pokoleniom.

W Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa do końca grudnia 2017 roku można obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą życiu i twórczości płk. Władysława Pilawskiego, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.