32 222-37-33
Odwiedź nas

CMP na czas kwarantanny. Odcinek 9. Sztandar OSP Brzezinka koło Mysłowic

06 Kwi 2020

Kuriozalnie, z powodu epidemii światło dzienne ujrzeć mogą eksponaty niedostępne na co dzień dla zwiedzających. Jednym z nich jest sztandar OSP Brzezinka, na którym napisy wyhaftowano w „śląskiej godce”.

Brzezinka – dzielnica Mysłowic była gminą o charakterze rolniczym. Rozbudowa i obecność kilku zakładów przemysłowych spowodowały wzrost zagrożenia pożarowego. OSP powstała w 1904 r. W okresie międzywojennym liczyła 25 członków czynnych i 50 wspierających. W 1929 r. powołano orkiestrę i chór. Zawiązała się także grupa teatralna.

Sztandar uszyto w 1929 r. na jubileusz 25-lecia. Na środku płatu widnieje kompozycja składająca się z hełmu, przez który przebija się płonąca pochodnia. Obok widnieją skrzyżowane toporki i sygnałówka owinięta sznurem w biało-czerwonych barwach. Za hełmem wyhaftowano latarnię stosowaną do oświetlenia wozów konnych. U dołu zamieszono torebkę na podręczny sprzęt i linkę.

Całość zamknięta jest wieńcem laurowym, pod którym wyszyto napis „Straż Pożarna Brzezinka, zał. r. 1904”. O wyjątkowości sztandaru stanowią napisy w narożnikach, wyszyte w gwarze górnośląskiej: „Jedyn wszystkiem, wszyjscy jednymu” – co sprawia, że jest to unikat w skali kraju.

Dnia 9 czerwca 1929 r., w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i strażackich dokonano w kościele poświęcenia sztandaru. Następnie w ogrodzie restauracyjnym Ligęzy odbyło się uroczyste otwarcie zjazdu powiatowego, wręczenie odznaczeń i wbijanie gwoździ pamiątkowych do sztandaru, poczym rozpoczął się koncert towarzystwa śpiewu „Wanda” z Brzezinki i koncert orkiestry strażackiej. Z okazji jubileuszu OSP Brzezinka otrzymała dyplom uznania od Zarządu Głównego Straży Pożarnych RP w Warszawie.