32 222-37-33
Odwiedź nas

Historia na weekend. Alfred Grohman

11 Gru 2020

Urodził się 24 maja 1874 r. w Łodzi, zmarł 13 marca 1934 r. Przez 33 lata służył czynnie w straży. Uzyskał stopień doktora filozofii. Zamiłowanie do pożarnictwa rozbudził w nim jego ojciec Ludwik Grohman,  który założył pierwszą straż pożarną w swojej przędzalni.

Alfred Grohman działał jako wzorowy obywatel, rzetelny społecznik i wybitny działacz strażacki. Najwięcej energii poświęcił umiłowanej ponad wszystko służbie strażackiej.

W 1901 r. dołączył do Straży Pożarnej w Łodzi.  Podczas  I wojny światowej znajdował się w Niemczech, natomiast w 1915 r. wrócił do Łodzi. W tym samym roku zmarł komendant łódzkiej Straży Pożarnej i jego miejsce objął Alfred Grohman. Na tym stanowisku służył aż do swojej śmierci.  W 1916 r. zaangażował się w organizację I Ogólnokrajowego Zjazdu Straży Ogniowych,  zasiadał także w Zarządzie Głównego Związku Floriańskiego.

Alfred Grohman musiał sprostać trudnej sytuacji, która panowała w trakcie I wojny Światowej. Okupanci niemieccy przejmowali sprzęt fabryczny i namawiali robotników łódzkich żeby wyjechali do Niemiec, aby pracować w tamtym przemyśle. Także członkowie straży pożarnej  byli zainteresowani tą propozycją.  W celu niedopuszczenia do wyjazdu strażaków oraz zapewnienia finansowania straży, przekonał on władze okupacyjne, aby obowiązki listonoszy w Łodzi przejęli strażacy. Tak więc do zadań strażaków również należało sortowanie przesyłek oraz ich roznoszenie, część personelu pracowała nawet w trybie 24-godzinnym. Obowiązki  listonoszy wykonywano do listopada 1918 r.

Pod koniec 1918 r. Alfred Grohman przechowywał w swoim domu broń i amunicję, które były przemycane na wozach strażackich dla Wojska Polskiego. W 1920 r. wstąpił do służby wojskowej, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.  Przyczynił się również do powstania Głównego Związku Straży Pożarnych RP w 1921 r.

Został wyróżniony najwyższymi odznaczeniami państwowymi, m.in. orderem Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Znakiem Głównego Związku Straży Pożarnych.

Tablicę edukacyjną z sylwetką i biogramem Alfreda Grohmana można zobaczyć na 1. piętrze w CMP, która jest elementem wystawy „W jedności siła. 100 lecie Powstania Związku Floriańskiego.”

Opracowanie: Anna Orkisz