32 222-37-33
Odwiedź nas

Historia na weekend. Drabiny z Paczkowa po 1945 r.

04 Mar 2021

W pruskim Paczkowie powstała w 1868 r. fabryka narządzi strażackich. Specjalizowała się w produkcji drabin.

W 1945 r. zakład rozpoczął działalność pod nazwą „Fabryka części pożarniczych i sportowych”. W pierwszych miesiącach produkowano drabiny mechaniczne, drabiny typu Szczerbowskiego, drabiny hakowe i drabiny przystawne. Sprzęt strażacki wytwarzano na bazie niemieckiej dokumentacji. W latach 1946-1947 fabryka podlegała Południowemu Zjednoczeniu Przemysłu Metalowego w Głuchołazach. Od 1947 r. przejął ją Zarząd Przemysłu Miejscowego w Katowicach.

Z chwilą utworzenia województwa opolskiego w 1951 r. fabrykę objął Wojewódzki Zarząd Przedsiębiorstwa Terenowego w Opolu. Fabryka zmieniła nazwę na „Paczkowskie Zakłady Sprzętu Przeciwpożarowego Przemysłu Terenowego”. W 1953 r. utworzono Zarząd Przemysłu Sprzętu Pożarowego i Ochronnego w Krakowie. Podmiot ten zadecydował o utworzeniu z dniem 1 stycznia 1954 r. przedsiębiorstwa pod nazwą „Paczkowskie Zakłady Sprzętu Pożarowego w Paczkowie”. Fabryka była jedynym w kraju producentem drabin strażackich.

W latach 50. i 60 XX w. produkowano m.in.: drabiny dwukołowe, drabiny drążkowe, drabiny systemu Szczerbowskiego, drabiny hakowe, drabiny słupkowe, drabiny nasadkowe, drabiny przystawne, drabiny malarskie, syreny ręczne, wózki pod motopompy, przyczepy 3,5 t, przyczepy silosowe, szafki hydrantowe i tłumice metalowe.

W 1957 r. fabryka przeszła pod Centralny Zarząd Okuć w Poznaniu, następnie z dniem 1 sierpnia 1958 r. włączono ją do Zjednoczenia Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. W 1960 r. zakład zatrudniał 208 osób. W tym czasie profil produkcji obejmował: przyczepy do ciągnika „Dzik”,  drabiny mechaniczne do samochodów strażackich, wózki strażackie typu WG-8 i samochodowe działka wodne.

W 1965 r. u w przedsiębiorstwie pracowało 296 osób. Zakład zaliczano do przodujących w kraju. W tym okresie osiągnięto szczytowy pułap produkcji drabin strażackich.

Pod koniec lat 60. XX wieku zasadniczo uległ zmianie profil produkcji. Zakład rozpoczął produkcję maszyn dla leśnictwa. Produkowano też nieprzerwanie drabiny strażackie. Zatrudnienie wynosiło w tym okresie ok. 400 osób.  Wyroby eksportowano do krajów bloku socjalistycznego oraz do egzotycznych: Indii, Pakistanu, Urugwaju, Ghany i Algierii. W 1972 r. nastąpiła kolejna zmiana nazwy zakładu na „FAMAD” – Paczkowski Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. Od tej pory produkcję zdominował sprzęt do obróbki drewna i pielęgnacji lasu. Wycofywano się stopniowo z produkcji sprzętu pożarniczego, aż do całkowitego zaprzestania.

Opracowanie: Dariusz Falecki, materiał zdjęciowy Rudolf Hyla