32 222-37-33
Odwiedź nas

Historia na weekend. Samochód pożarniczy „Praga” dla OSP Mysłowice

25 lt. 2021

Z chwilą reaktywowania po II wojnie światowej OSP Mysłowice, władze miasta ufundowały jednostce samochód pożarniczy „Praga”, na którym wykonano zabudowę strażacką i który przystosowany był do gaszenia pożarów w zakładach przemysłowych.

Uroczystość poświecenia wozu odbyła się 3 listopada 1946 r. Z tej okazji do Mysłowic zaproszone zostały władze wojewódzkie oraz przedstawiciele władz strażackich i wojskowych. Rano goście zgromadzili się przed budynkiem strażnicy (obecnie ul. Strażacka). Następnie uformowano pochód i nastąpił przemarsz kolumn z pokazem sprzętu strażackiego pod kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z tego miejsca wszyscy obecni przeszli na rynek, gdzie naczelnik straży pożarnej złożył raport. Na okoliczność poświęcenia wozu zarząd OSP zlecił zakładowi fotograficznemu „Foto-Trocha” z Mysłowic wykonanie pamiątkowego tablo z wizerunkiem wozu i fotografiami członków miejscowej straży oraz wykonanie albumu ze zdjęciami dokumentującymi uroczystość.

Wraz z przekazaniem samochodu straż otrzymała od władz Mysłowic sumę w wysokości ówczesnych miliona złotych. Krótko potem zakupiony został brakujący sprzęt: węże, mundury i hełmy. W tym czasie Ochotnicza Straż Pożarna znajdowała się w bardzo trudnych warunkach lokalowych. Posiadała jedynie dwa boksy na pojazdy, z których jeden przebudowano na świetlicę. W 1949 r. mysłowicka straż pożarna uczestniczyła w akcji gaszenia pożaru magazynu Centrali Handlowej Przemysłu Elektrotechnicznego w Szopienicach. Mysłowiczanie przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru na 50 jednostek biorących udział w akcji i zostali za ten wyczyn uhonorowani specjalnymi odznaczeniami.