32 222-37-33
Odwiedź nas

Industriada w CMP

12 Cze 2018

W minioną sobotę 9 czerwca odbyła się kolejna edycja Industriady. Tym razem wydarzeniu przyświecało hasło „Industriada jest kobietą”.

Atrakcje przygotowane przez CMP wpisywały się w piękną i upalną pogodę sobotniego popołudnia. Goście Industriady mogli chłodzić się wodą pompowaną z dziewiętnastowiecznej sikawki ręcznej. Dorośli i dzieci, żądni walki z ogniem, mieli możliwość gaszenia symulowanego pożaru. Wytrwali mali strażacy celowali z hydronetek do specjalnych tablic, wyposażonych w czujnik uruchamiany po napełnieniu zbiornika dwoma litrami wody. Można było tez sprawdzić swoją celność na sucho, rzucając piłeczkami tenisowymi do celu.

Niezapomniane emocje towarzyszyły podczas zabawy na „dmuchańcu” pożarniczym, który przywieźli zaprzyjaźnieni z CMP strażacy z Komendy Miejskiej PSP z Radomia. Kolejną atrakcją był pokaz Mobilnego Symulatora Pożarowego w wykonaniu funkcjonariuszek z KW PSP z Poznania. Dzieci zapoznały się z zagrożeniami mogącymi powstać w pomieszczeniach mieszkalnych i w ten sposób nabierały wiedzy o bezpiecznym zachowaniu się podczas niebezpieczeństwa. Niebawem taki symulator będzie na stałym wyposażeniu CMP.

Po parku Słupna kursowały dwa samochody pożarnicze Star i Tarpan ze zbiorów CMP. Przejazd samochodem na sygnalizacji dźwiękowej zostanie z pewnością długo zapamiętany przez najmłodszych. Kącik plastyczny oferował wyrażenie emocji pożarniczych farbami na kilkunastometrowym płótnie. Powstało w ten sposób szereg niekonwencjonalnych prac. Podczas Industriady odbyły się dwa wykłady popularnonaukowe. Prelegentką była Danuta Janakiewicz z Wydziału Dokumentacji Zbiorów. Publiczność dowiedziała się o ambitnych żeńskich drużynach pożarniczych z XIX w. i typologii służby kobiecej w strażach pożarnych w pierwszej połowie XX wieku w Polsce i zagranicą. Tego dnia CMP odwiedziło ok. 880 osób.