Komandoria Świętego Floriana w CMP

21 Lis 2017

Komandoria Świętego Floriana w CMP

Dnia 18 listopada 2017 r. odbyło się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa uroczyste posiedzenie Komandorii Świętego Floriana. Stowarzyszenie powstało w 2015 roku w Falentach koło Warszawy i zrzesza zasłużonych strażaków, kapelanów, kapłanów i wojskowych, którzy poprzez pracę społeczną, kształtowanie postaw patriotycznych i modlitwę oddają cześć Świętemu Florianowi. Stowarzyszenie ustanowiło Odznakę Świętego Floriana, wręczaną dorocznie podczas uroczystej gali. W tym roku gospodarzem wydarzenia było Centralne Muzeum Pożarnictwa.

Uroczystość uświetnili obecnością m.in.:

Krzysztof Książę Konstanty Radziwiłł,

Mikołaj Ginaiło – ksiądz pułkownik Mitrat

Zbigniew Gretka – przedstawiciel Dyplomacji Watykańskiej

Waldemar Hrabia Kwieciński

Wiktor Fedosiuk – Wielki Ataman Koszowy

Michał Kamiński – przedstawiciel Zakonu Świętego Łazarza

Adam Majchrzak – Hetman Artylerii

Edward Lasok – Prezydent Miasta Mysłowice

Krzysztof Gołębiowski – ksiądz Kapelan

Adam Byzdra – przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWK Wesoła

Benedykt Chrapiński – wice-przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWK Wesoła

Iwona Nowak – Szefowa Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice

st. kpt. Andrzej Gołdyn – Komendant Powiatowy PSP Gryfice

mł. bryg. Mirosław Wiktor – Komendant Miejski PSP w Mysłowicach

Jacek Gromek – Komandor Kapituły Stowarzyszenia Konfraterii Mazowieckiej Odznaki Świętego Floriana Mazovia

st. bryg. Adam Szkuta – sekretarz Komandorii Świętego Floriana

Paweł Przybyło – Vice-Komandor Komandorii Świętego Floriana Republiki Czeskiej

dh Grzegorz Ziarno – Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu Olkuskiego

dh Franciszek Gródecki – Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu Gryfickiego

dh Janusz Ławruszko – Vice-prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu Gryfickiego

dh Jan Lenard – Vice-prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu Gryfickiego

dh Jerzy Urbaniak – Prezes OSP Trzcinica

Robert Edelwan

Michał Fałat

Wiesław Fleszar

Dariusz Malicki

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez Jana Stadnickiego – Komandora Komandorii Południowej Świętego Floriana. Następnie głos zabrali p. Edward Lasok (Prezydent Mysłowic), który przybliżył historię miasta i współpracę samorządowców z placówkami kultury oraz st. bryg. Edward Pruski (Dyrektor CMP), który podsumował roczną działalność placówki oraz nakreślił plany na najbliższą przyszłość. Komandoria Południowa Odznaki Świętego Floriana przekazała na ręce Dyrektora CMP komplet Odznak Świętego Floriana. Zostaną one wyeksponowane w dziale odznaczeń i medali strażackich.

Następnie dokonano uroczystego nadania Tytułu Ambasadora Świętego Floriana. Tytuł otrzymali: Krzysztof Książę Konstanty Radziwiłł, Waldemar Hrabia Kwieciński, Ksiądz Pułkownik Mitrat Mikołaj Ginaiło, Wielki Ataman Koszowy Wiktor Fedosiuk, przedstawiciel Zakonu Świętego Łazarza Michał Kamiński i Hetman Artylerii Adam Majchrzak. Krzyżem Komandorii Południowej klasy I. odznaczono: Księdza Pułkownika Mitrata Mikołaja Ginaiło, Wielkiego Atamana Koszowego Wiktora Fedosiuka oraz Prezesa OSP Trzcinica druha Jerzego Urbaniaka.

Dużym osiągnięciem Komandorii Południowej Odznaki Świętego Floriana Mazovia było powołanie do życia Komandorii Świętego Floriana Republiki Czeskiej w Pardubicach.  Stowarzyszenie z Czech wręczyło tego dnia Odznaki Świętego Floriana kilku zasłużonym działaczom. Spotkanie odbyło się w scenerii najnowszej wystawy czasowej pt. „Historia polskiego pożarnictwa na Kresach”. Treści wystawy przybliżył gościom Dariusz Falecki – kurator ekspozycji i zarazem Naczelnik Wydziału Naukowo-Oświatowego.