Konferencja naukowa w Nowym Tomyślu

10 Sty 2019

Dnia 3 stycznia 2019 r. w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I – Wydziału Zamiejscowego w Nowym Tomyślu, odbyła się konferencja naukowa pt. „Strażacka Niepodległa”, zorganizowana w związku z 100. rocznicą odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej. Konferencja obejmowała prelekcje:

dr Zdzisław Kościański „Rok 1918 ostatni rok wojny w Europie, w zaborze pruskim oraz w Nowym Tomyślu”

dr Paweł K. Gąsiorczyk „W okowach pruskiego pożarnictwa. Śląsk i Pomorze”  oraz

„Strażackie drogi do niepodległości.­ Udział galicyjskich straży pożarnych w dziele odzyskania niepodległości w 1918 roku”

Danuta Janakiewicz „Patriotyczno-literackie odzewy polskiego ruchu strażackiego impulsem niepodległości 1918”

Anita Wawrzyńska „Odzyskanie odpowiedzialności za kraj w 1918 roku. Rola i autorytet straży ogniowych. Ujęcie socjologiczno-kulturowe w drodze do niepodległości”

bryg. mgr inż. Paweł Rochala „Kształtowanie odpowiedzialnej polskości w warunkach niebytu narodowego na przykładzie działań Bolesława Chomicza. Fragmenty książki „Bolesław Chomicz i jego czasy. Biografia strażacka

Hubert Koler „Strażacy wielkopolscy w walce o podtrzymanie polskości do 1918 roku”

Po krótkim podsumowaniu przedstawionych prelekcji, prodziekan Nowotomyskiej uczelni mgr Dominik Handzewniak oraz Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner podziękowali organizatorom za przedstawienie mało znanych w historii Polski państwowotwórczych działań polskich strażaków.

Na zakończenie uroczystości Prodziekan Dominik Handzewniak podziękował w imieniu Społeczności Pierwszej Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu Naczelnikowi Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach Hubertowi Kolerowi za wieloletnią współpracę pomiędzy naszymi instytucjami.

Organizatorzy uroczystości:

1. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu,
  2. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach,
  3. Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – Wydział Zamiejscowy                w Nowym Tomyślu
  4. Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu,
  5. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu,
  6. Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Dziękujemy pozostałym organizatorom za możliwość wystąpienia i podzielenia się zgromadzoną wiedzą podczas cyklu spotkań „Akademia Niepodległości”, oraz wszystkim słuchaczom, w szczególności młodzieży reprezentujących ZSZiL dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu i ZSZ im. Marcina Rożka w Wolsztynie.