Nowa wystawa czasowa w CMP

07 Sie 2019

„Strażacka Niepodległa 1919. Krwawiące granice” to tytuł nowej wystawy czasowej w CMP. Otwarcie odbędzie się 13 sierpnia w auli CMP. Wystawa kontynuuje temat udziału strażaków w procesie odzyskania niepodległości oraz ich czynnego zaangażowania w konflikty zbrojne toczone przez Polskę z niemal wszystkimi sąsiadami o kształt granic w 1919 roku.

Temat rozpoczyna konflikt z Ukrainą, następnie zaprezentowano udział strażaków w Powstaniu Wielkopolskim. Na Pomorzu Wiślanym strażacy również wspierali POW i rozbrajali jednostki niemieckie. Strażaków nie zabrakło w szeregach powstańców sejneńskich w walce z Litwinami  o ustalenie granicy na tym odcinku. W 1919 r. Czesi zajęli zbrojnie Śląsk Cieszyński wbrew wcześniejszym ustaleniom z Polakami. W bitwie o Skoczów brało udział co najmniej kilku strażaków.

Najwięcej miejsca poświęcono powstaniom śląskim i plebiscytowi. Na potrzeby wystawy zbudowano w CMP samochód pancerny „Korfanty”. Na ekspozycji zobaczymy ponadto: flagi państwowe z 1919 r, plakaty propagandowe, odznaki strażackie i wojskowe, ulotki propagandowe, zdjęcia, pocztówki, hełmy, sprzęt strażacki z epoki i umocnienia ziemne i film dokumentalny. W tle zabrzmią marszowe pieśni żołnierskie.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja naukowa, na której wystąpią:

• dr hab.Urszula Oettingen, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ,
  • dr hab. Maciej Marcin Fic z Uniwersytetu Śląskiego,
  • dr Zdzisław Kościański z Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,
  • dr Paweł Krokosz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II,
  • Arkadiusz Guzik z Sekcji Młodzieżowej Światowego Związku Żołnierzy AK ,
  • Kornel Buchowski z Komendy Powiatowej PSP w Sejnach ,
  • Hubert Koler Naczelnik Oddziału Zamiejscowego – Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach ,
  • Danuta Janakiewicz – Oleksy specjalista w Wydziale Dokumentacji Zbiorów CMP,
  • dr Paweł K. Gąsiorczyk Naczelnik Wydziału Dokumentacji Zbiorów CMP