Nowe wystawy oraz konferencja naukowa p.t. Strażacka Niepodległa 1918

08 Paź 2018

11 października 2018 r. w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbędzie się cykl wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. W jego ramach zorganizowano konferencję naukową pt. Strażacka Niepodległa 1918.Referaty wygłosi 14 prelegentów z całej Polski. Dodatkowo zostaną udostępnione dla zwiedzających nowe wystawy m.in.:

-Strażacka Niepodległa 1918, prezentująca wkład polskich strażaków w odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Warto wspomnieć, że jest to pierwsza część wystawy Strażacka Niepodległa, która w kolejnych latach będzie rozbudowywana;

– Od czego zaczynali nasi ojcowie. Samochody strażackie produkcji polskiej z drugiej połowy XX wieku. Przedstawiająca rozwój polskiej myśli technicznej, a dokładniej motoryzacji na przykładzie polskich samochodów strażackich używanych przez polskie straże pożarne w 2 poł. XX w.;

– Wojsko polskie na przestrzeni dziejów. Na przykładzie przebogatej kolekcji miniaturowych figurek polskich rycerzy, żołnierzy czy powstańców, wzbogaconych o szereg makiet i dioram można będzie prześledzić historię polskiej wojskowości, a także wrócić do czasów młodości. Wystawę uzupełnia kolekcja polskich flag i proporców.

Program

9.00       Otwarcie cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych pt. Strażacka Niepodległa 1918 wraz z otwarciem wystawy reprodukcji prac autorstwa Artura Grottgera z cyklu Polonia i Lithuania dotyczących powstania styczniowego z 1863 roku.

9.30       Otwarcie konferencji naukowej Strażacka Niepodległa 1918 – I sesja Tło historyczne odzyskania niepodległości w 1918 roku

12.00     Otwarcie wystawy pt. Strażacka Niepodległa 1918

12.20     Konferencja naukowa – II sesja Straże pożarne w odzyskaniu niepodległości  w 1918 roku

13.20     Otwarcie wystawy pt. Od czego zaczynali nasi ojcowie.  Samochody strażackie produkcji polskiej z 2. połowy XX wieku.

13.50     Konferencja naukowa – III sesja Społeczeństwo polskie w dobie odzyskania niepodległości

14.55     Otwarcie wystawy pt. Wojsko polskie na przestrzeni dziejów

15.10     Zakończenie cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych  pt. Strażacka Niepodległa 1918

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!