32 222-37-33
Odwiedź nas

Odcinek 13. Piękny zwyczaj strażacki na Wielkanoc

10 Kwi 2020

Pełnienie warty honorowej przy Grobie Pańskim jest jedną z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich. Nawiązuje ona do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Tradycja zaciągania wart przy Bożym Grobie sięga średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem z Palestyny do Polski w 1163 r. Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego (Bożogrobców). W ciągu następnych stuleci warty pełniło w Polsce królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie.

Od drugiej połowy XIX w. przy Grobie Pańskim stawali strażacy. Warta rozpoczyna się w trakcie nabożeństwa w Wielki Piątek i trwa do Rezurekcji, tj. do sobotniego wieczora lub do niedzieli rano, w zależności od tego kiedy odbywają się msze rezurekcyjne.

Strażacy ubrani są w mundury galowe i hełmy paradne. Trzymając w rękach  halabardy, stoją w pozycji na baczność, po dwóch. O ustalonym wcześniej czasie następuje uroczysta zmiana warty. Kolejnych strażaków przyprowadza dowódca.

W wielu parafiach wraz ze strażakami adorują grób Pański członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.  Wówczas Grobu strzegą cztery osoby – dwóch starszych i dwóch młodszych strażaków.

Strażacy ochotnicy zajmują się również przygotowaniem ogniska, które jest ważnym elementem liturgii Wielkiej Soboty. Od ognia odpalana jest świeca paschalna, symbolizująca Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata”.

Za udostępnienie zdjęcia dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy