Otwarcie wystawy o Janie Pawle II w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

06 Kwi 2018

Dnia 4 kwietnia br. odbyło się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa otwarcie wystawy plenerowej pt. „Ojcze Św. Janie Pawle II módl się za nami! Cóż powiedzieć, żal odjeżdżać”.

Organizatorami wydarzenia byli: Edward Lasok – prezydent Miasta Mysłowice, st. bryg. Paweł Rochala –Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa, st. bryg. Edward Pruski – Dyrektor Biura Logistyki KG PSP, Jan Stadnicki – Komandor Międzynarodowej Komandorii Południowej Św. Floriana, ks. Rafał Ryszka – Dziekan Dekanatu Mysłowickiego, Zbigniew Gretka – Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Ekspozycja przedstawia ponad 100 fotografii barwnych ilustrujących  najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Przygotowanie wystawy wpisuje się w rocznicę śmierci wielkiego Polaka oraz okres Wielkanocny. Na zdjęciach zobaczyć można Papieża oddającego cześć relikwiom św. Floriana, co ma związek z nadchodzącymi obchodami Dnia Strażaka. Temat ten nawiązuje również do planowanego  pod koniec br. odsłonięcia strażackiego ołtarza św. Floriana w bazylice w Łagiewnikach.

Podczas wernisażu licznie zgromadzonych gości przywitał, jako gospodarz miejsca, st. bryg. Paweł Rochala. Na otwarciu głos zabrał również Edward Lasok – prezydent Mysłowic, który przybliżył specyfikę
i historię miasta. Podczas wernisażu słowo wygłosił ks. Rafał Ryszka, który wspomniał o przypadającym
w tym roku jubileuszu 150-lecia utworzenia Dekanatu Mysłowickiego.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.:

Krzysztof Krawczyk – przewodniczący Rady Miejskiej Rakoniewic

Stanisław Kilkan – prezes powiatowy związku OSP w Jaworznie

Grzegorz Ziarno – komandor Komandorii Południowej św. Floriana

bryg. Adam Szkuta – sekretarz Komandorii Południowej św. Floriana

Jak widać pośród gości znaleźli się ludzie nie związani z ochroną przeciwpożarową, dla których takie miejsce, jak Centralne Muzeum Pożarnictwa, było ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem.

Po części oficjalnej przystąpiono do zwiedzania wystawy. Gości oprowadzał Zbigniew Gretka – Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, właściciel wystawy. W barwnej i pełnej ciekawostek opowieści zapoznał audytorium z życiem Jana Pawła II. Zbigniew Gretka przekazał do CMP trzy obrazy o tematyce religijnej, wykonane w technice ceramiki wypalanej, w tym wizerunek św. Floriana, które staną się elementem ekspozycji muzealnej.

Zgromadzeni goście przeszli następnie do wnętrz Muzeum, zwiedzając ekspozycje. Wielu z nich, będąc pod wrażeniem ilości oraz jakości zgromadzonych eksponatów, obiecało rychły powrót z rodzinami.