32 222-37-33
Odwiedź nas

Piknik Powstańczy

20 wrz. 2018

Na 100 dni przed rozpoczęciem obchodów jubileuszowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu 15 września odbył się piknik powstańczy. Z zaproszenia Marka Woźniaka-Marszałka Województwa Wielkopolskiego skorzystały tłumy mieszkańców Poznania i okolic. Obecni na pikniku goście mogli zobaczyć miasteczko 1918, a w nim m.in. militaria, rekonstrukcje szpitala polowego z wyposażeniem, salonik mody z początku XX wieku, stanowisko rymarskie, czy stylizowane studio fotograficzne. Oprócz prezentowanych militariów swoje historyczne stanowisko wyeksponowało również Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach wspólnie z Komendą Wojewódzka PSP w Poznaniu. Zabytkowe sikawki konne zaprezentowały jednostki OSP z Robaczyna i Słonina. W trakcie trwania pikniku dzieci mogły wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach z epoki, ułani Polskiego Klubu Kawaleryjskiego przeprowadzili pokaz władania szablą i lancą, a zainteresowani historią mogli wysłuchać prelekcji w namiocie wiedzy, w tym dotyczącej wielkopolskiej straży pożarnej z początku XX wieku, oraz udziale strażaków w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dziękujemy Panu Marszałkowi za zaproszenie, Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, oraz Komendzie Powiatowej PSP w Grodzisku wlkp. za współudział i pomoc organizacyjną.

Więcej na:

https://www.umww.pl/piknik-na-100-dni-przed-stuleciem-powstania-wielkopolskiego

https://gloswielkopolski.pl/rozpoczelo-sie-odliczanie-100-dni-do-obchodow-setnej-rocznicy-wybuchu-powstania-wielkopolskiego/ar/13495817