32 222-37-33
Odwiedź nas

„Sprzęt strażacki w plenerze”. Nowa wystawa online

13 Paź 2020

Centralne Muzeum Pożarnictwa posiada niezwykle atrakcyjne położenie. Leży w sąsiedztwie Parku Słupna, na skraju Lasu Słupeckiego – najdalej na północny wschód położonej części sławnych Lasów Pszczyńskich, których właścicielami byli książęta pszczyńscy.

„Stadion”

Park Słupna to w zasadzie dawny „Stadion” (ul. Stadionowa). Stadionem nazwano kompleks sportowo – wypoczynkowy wybudowany w Mysłowicach – Słupnej w latach 30. XX w. dla mieszkańców nowego województwa śląskiego. „Stadion” był przeznaczony do celów rekreacyjnych. Docelowo miał pomieścić ok.
3 tysiące osób.

W latach 30. minionego stulecia zdołano wykonać jedynie część planów. Pomimo tego kompleks rekreacyjno – sportowy „Stadion” należał do największych w Polsce. Nie dokończono budowy boiska piłkarskiego, linii tramwajowej i przystanku kolejowego. Po wojnie otoczenie nie utraciło walorów krajobrazowych. W 1991 r. nową siedzibę dla Muzeum Pożarnictwa zlokalizowano właśnie w sąsiedztwie bujnej zieleni Lasu Słupeckiego – niedaleko od kąpieliska, boisk, ścieżek leśnych i placów zabaw.

Krajobraz i technika

W 2019 r. zaprezentowano w plenerze kilkanaście ciężarówek pozyskanych w ostatnim czasie. Na terenach zielonych CMP powstała niecodzienna ekspozycja. Zabytki techniki pożarniczej wkomponowano w pejzaż.
W tym miejscu należy przypomnieć, że „odkrycie” natury i wysunięcie jej na pierwszy plan przez grafików
i malarzy sięga początków XIX w. Od tej pory artyści umieszczali zamki, pałace, ruiny, świątynie, uzdrowiska, a także pojedyncze grupki turystów – wędrowców w otoczeniu bujnej zieleni. Prekursorem był już w XVII w. Claude Lorrain. Na Śląsku sławę zyskał Ernst Knippel (przemysł). Do najbardziej znanych artystów stosujących ten zabieg należał w Polsce Napoleon Orda – autor ok. 200 rysunków i akwarel, wydanych jako „Album Widoków Historycznych Polski” (komplet reprodukcji posiada biblioteka CMP). Pierwszymi zabytkami kultury technicznej ujętymi w pejzaż były zakłady przemysłowe i kolej żelazna. W drugiej połowie dziewiętnastego stulecia na obrazach pojawiają się parowozy, pociągi i dworce kolejowe. Straż pożarna musiała poczekać najpierw do XX wieku i prezentacji sprzętu w albumach fotograficznych, gdzie samochody strażackie prezentowały się na tle siedzib, a potem do XXI wieku, kiedy pasjonaci i hobbyści pożarnictwa prezentowali sprzęt kołowy na portalach internetowych.

Przechytrzyć pandemię

Niebanalny eksperyment z ustawieniem ciężkiego sprzętu na tle natury spotkał się w CMP
z zainteresowaniem. Osoby wybierające wypoczynek na Słupnej z łatwością dostrzegły eksponaty. Po zwiedzeniu muzeum, fotografowano się przy samochodach strażackich ustawionych przed halami. Zdarzało się, że niektóre osoby wybierały tylko wariant plenerowy zwiedzania, co w dobie pandemii świetnie się sprawdziło. Pomimo trudnej sytuacji w obiektach kultury na terenie całego kraju, biletowana frekwencja (indywidualna) w CMP niewiele odbiegała od danych sprzed pandemii.

Prezentowana wystawa online posiada jeszcze jeden walor. Jak wiadomo, z powodu trudnej sytuacji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, kilkadziesiąt wycieczek musiało zrezygnować z przyjazdu do CMP, podobnie działo się w przypadku zwiedzających indywidualnie. Wystawa online ma na celu prezentację muzeum z innej perspektywy oraz wynagrodzenie trudu oczekiwania na adekwatny czas do przyjazdu. Dodajmy, że w okresie jesienno – zimowym pojazdy te zmienią miejsce ustawienia na garaże. W ten sposób wystawa w trybie online pozwoli na zachwycanie się pięknem techniki pożarniczej i rodzimego pejzażu
w okresie zimowym.

Wirtualna wystawa składa się z dwudziestu sześciu fotografii i trzech reprodukcji. Każda ilustracja posiada opis. Autorami zdjęć i tekstów są Małgorzata Suślik i Dariusz Falecki z Wydziału Naukowo-Oświatowego. Oprawę graficzną wykonała Sylwia Kubica. Życzymy miłych chwil przed ekranem, a także zapraszamy już teraz na następną wystawę online, której premierę przewidziano na 30 października br.