32 222-37-33
Odwiedź nas

Strażacki Honker w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

24 Maj 2018

23 maja 2018r. kolekcja samochodów pożarniczych Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach wzbogaciła się nowy eksponat. Kolejnym nabytkiem w naszych zbiorach jest Tarpan Honker wyprodukowany w 1998r. Dotychczas służył on w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej.

Małopolski Komendant Wojewódzki PSP mając na uwadze ochronę zabytkowych pojazdów ratowniczych, ich odrestaurowywanie w celu uzyskania pierwotnych cech i walorów, a także upowszechnienia wiedzy na rzecz ratowania i ochrony ludności, wydał  pozytywną decyzję o nieodpłatnych przekazaniu na rzecz Centralnego Muzeum Pożarnictwa sprzętu transportowego w postaci lekkiego samochodu specjalnego: Tarpan Honker z 1998 r. Uroczyste przekazanie miało miejsce w obecności dyrektora CMP st. bryg. Pawła Rochali, komendanta powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. Krzysztofa Okrzesika oraz delegacji suskich strażaków.

Nabytek jest szczególnie cenny ze względu na jego swojskość. Tarpan Honker jest oryginalną polską konstrukcją samochodowa. Produkowany był początkowo w Poznaniu w Fabryce Samochodów Rolniczych, a następnie od 1996 roku w Lublinie przez Daewoo Motors Polska. Po upadku tej koreańskiej firmy, licencję posiadało wiele innych firm. Do dziś samochody tego typu są używane przez Wojsko Polskie.

Pojazdy rodziny Tarpan Honker cieszyły się i cieszą nadal dużą sympatią użytkowników. Przesądzają o tym takie cechy użytkowe, jak prostota konstrukcji, mobilność, łatwość i ekonomiczność napraw. Cieszymy się, że tak zasłużony pojazd wzbogaca w sposób istotny kolekcję polskich pojazdów pożarniczych CMP.