32 222-37-33
Odwiedź nas

Strażacki Wrzesień ‘39

29 Sie 2019

Dnia 6 września br. zapraszamy o godz. 10.30 na otwarcie nowej wystawy oraz konferencję pt. „Na straży granic, mienia i honoru. Udział strażaków w wojnie obronnej 1939 r.”. Dwa referaty okolicznościowe wygłoszą panowie Michał Malisz – prezes OSP Sucha Góra i Michał Figzał – ze stowarzyszenia historycznego „Reduta Częstochowa”.

Podczas wydarzenia program artystyczny zaprezentują szkoły średnie, które posiadają w ofercie edukacyjnej klasy mundurowe: II Liceum Ogólnokształcące z Mysłowic, II Liceum Ogólnokształcące
z Chorzowa i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Wojkowic. Tego dnia zobaczyć będzie można także pokaz grupy rekonstrukcyjnej.

Na nowej plenerowej wystawie zaprezentowano udział strażaków w wojnie obronnej w 1939 r. Pierwsza część omawia przygotowania straży pożarnych do wojny, tj. zadania z obrony przeciwlotniczej
i przeciwchemicznej. Następnie przedstawiono udział strażaków w obronie Warszawy, Skierniewic, Myślenic
i Wielunia. Nie zabrakło informacji o strażackim ruchu oporu „Skała” i drużynach żeńskich w strażach pożarnych. Atutem ekspozycji są niepublikowane dotąd zdjęcia z Westerplatte i straży pożarnych działających na terenie gett.