Wystawa CMP w Bystrzycy Kłodzkiej

10 Gru 2018

Dnia 8 grudnia br. odbyło się otwarcie wystawy pt. „Historia polskiego pożarnictwa na Kresach” w Miejskim Domu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Wydarzenie wpisało się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Wśród zaproszonych obecni byli włodarze miasta, samorządowcy, środowisko strażaków PSP i OSP, nauczyciele i sympatycy pożarnictwa.  Pierwszy wystąpił Mateusz Bury (OSP Pławnica) z referatem „Ochotnicza Straż Pożarna w Tarnowicy Polnej”, w którym omówił historię straży ogniowej działającej od 1888 r. w województwie stanisławowskim. Współczesna OSP Pławnica jest bowiem kontynuatorką tradycji kresowych. Następnie głos zabrał Michał Malisz z referatem „Pożarnictwo Kresowe w zborach kolekcjonerskich”. Jako trzeci referował Dariusz Falecki temat „Producenci sprzętu pożarniczego we Lwowie”.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pławnicy. Zaprezentowali repertuar utworów strażackich w rytmie pieśni kresowych. Wydarzeniu towarzyszyło podsumowanie projektu               „Ze strażakami będzie wesoło i bezpiecznie”, współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy          i Polityki Społecznej w ramach programu rządowego na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020. W drugiej części otwarto wystawę objazdową przygotowaną przez CMP. Zgromadzonych oprowadzali Michał Malisz i Dariusz Falecki. Należy podkreślić, że wśród gości większość stanowili potomkowie kresowiaków, którzy żywo komentowali zdjęcia i eksponaty. Tego dnia wystawę obejrzało ok. 200 osób z Bystrzycy Kłodzkiej i okolic.