Biblioteka
W CMP funkcjonuje biblioteka tematyczna – jedna z największych tego typu w Polsce. Ze zbiorów biblioteki można korzystać na miejscu, po wcześniejszym otrzymaniu pisemnej zgody od Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Terminy wizyt w bibliotece powinny być wcześniej konsultowane.
Wśród ponad 4 tysięcy książek można znaleźć pozycje dotyczące: ewolucji sprzętu pożarniczego, historii poszczególnych polskich formacji pożarniczych, przebiegu różnych wypadków, katastrof oraz wydarzeń, w których straż pożarna brała aktywny udział.
W zbiorach biblioteki znajdują się również periodyki o tematyce pożarniczej, takie jak: „Przegląd Pożarniczy”, „Strażak”, „Magazyn 998”, czy ,,Muzealny Rocznik Pożarniczy”.
Album „Strażacka Niepodległa” jest katalogiem trzech wystaw czasowych. Porusza zagadnienie związane z udziałem strażaków w walkach o odzyskanie i kształt granic Polski w latach 1918-1920.
Wydawnictwo liczy 56 stron wydrukowanych na papierze kredowym w tym około 150 ilustracji barwnych.
Informator prezentuje najciekawsze eksponaty pogrupowane tematycznie. Opisy wykonano w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim.
Wydawnictwo stanowi skrótowe źródło informacji o zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
Informator wydano na papierze kredowym, wszystkie ilustracje są kolorowe.
Jeden z rozdziałów poświęcono zbiorom Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach Oddziału Zamiejscowego CMP w Mysłowicach.
Muzealny Rocznik Pożarniczy Tom 14 (2018-2020) składa się z 19-stu rozdziałów. Tematem przewodnim jest wpływ wydarzeń 1918/20 na życie społeczne ówczesnej Polski ze szczególnym uwzględnieniem pożarnictwa. Autorami są m.in. naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pracownicy merytoryczni CMP Mysłowice, a także przedstawiciele stowarzyszeń historycznych.