Początki bywają trudne. Tak było w przypadku mysłowickiego muzeum. Każda nowa placówka tego typu boryka się z problemem pozyskiwania eksponatów. Nie inaczej było w Mysłowicach.
Henryk Chruzik – pierwszy dyrektor – wystosował prośbę do ochotniczych i zawodowych straży pożarnych o przekazywanie historycznego sprzętu do muzeum i tym samym przyczynianie się do poszerzania jego zbiorów.
Pierwszymi nabytkami były toporek oraz sygnałówka. Przedmioty te zostały przyjęte na inwentarz pod numerem 1 (z rozróżnieniem na historyczne – toporek i techniczne – sygnałówka). Po przyjęciu kolejnych eksponatów, dokonywano takiego samego podziału.
Toporek składa się z metalowego ostrza i drewnianego styliska. Pochodzi przypuszczalnie
z Polski, datowany jest na 1. połowę XX wieku. Był narzędziem do burzenia przeszkód, używanym przez oddziały toporników w dawnych strażach pożarnych.
Mosiężna sygnałówka wykorzystana była m.in. w dawnych strażnicach do wygrywania komend. Pochodzi z Cesarstwa Niemieckiego z 2. połowy XIX wieku. Na przedmiocie widnieje godło Królestwa Prus, stanowiące część Cesarstwa Niemieckiego.
Prezentowane eksponaty zostały przekazane do muzeum we wrześniu 1975 roku i są obecnie udostępnione dla zwiedzających. Centralne Muzeum Pożarnictwa posiada obecnie 4.543 muzealia dokumentujące historię polskiego i zagranicznego pożarnictwa, począwszy od XVIII wieku do czasów współczesnych i corocznie przyjmuje nowe pozycje.