Z okazji Święta Niepodległości CMP przygotowało nową wystawę czasową pt. „Pożarnictwo w filokartystyce”. Na ekspozycji zaprezentowano 160 pocztówek z podziałem na bloki tematyczne. Wystawa wpisuje się również w obchodzone w tym roku 465-lecie Poczty Polskiej. Do najciekawszych kart należą te wydane w pierwszej siedzibie Muzeum Pożarnictwa na Promenadzie. Pocztówki przedstawiają historyczne eksponaty sfotografowane przed siedzibą placówki.
Pośród bloków tematycznych znajdują się m.in.: św. Florian, samochody strażackie, motocykle, widokówki z eksponatami pożarniczymi wydanymi w Czechach, Słowacji i Niemczech. Jedna z tablic poświęcona jest Bolesławowi Chomiczowi, który jako jedyny strażak doczekał się wydania jego osoby na serii pocztówek zawierających m.in. aktualne do dziś cytaty z jego książek.
Wydanie pocztówki nie podlegało obowiązkowi zgłoszenia na Pocztę Polską. Z tego powodu panowała w tej dziedzinie duża dowolność. Oprócz muzeum pocztówki wydawały Komenda Główna Straży Pożarnych, Zarząd Główny ZOSP oraz jednostki OSP i PSP. Spotykamy również karty wydane przez strażaków indywidualnie. Najczęściej dokumentują one rocznice i doniosłe wydarzenia z życia jednostek.
Pocztówki dokumentują przełom epok, w których żyjemy. Rozpowszechnienie się korespondencji elektronicznej w XXI wieku spowodowało ograniczenie wysyłania pocztówek. Posiadanie pocztówki z motywem strażackim, która posiada obieg pocztowy (znaczek, stempel, treść) stanowi dziś rzadkość. Wystawę można oglądać w CMP od 10 listopada do końca lutego 2024 r.