Z okazji Dnia Strażaka CMP przygotowało nową wystawę czasową. Można ją oglądać od 8 maja br. Zaprezentowano na niej 24 obrazy wykonane techniką olejną. Głównym tematem jest pożarnictwo. Większość malunków pochodzi z lat 70. i 80. XX w. W 1978 r. Muzeum Pożarnictwa zorganizowało pierwszy plener malarski, potem kilka następnych. Do pierwszej siedziby zapraszano profesjonalnych malarzy. Kilku z nich było absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W grupie najlepszych artystów należy wymienić Piotra Moskala (specjalizował się w tematyce sakralnej) i Romana Maciuszkiewicza (krakowski twórca scenografii teatralnych). Obaj odnosili sukcesy w kraju w latach 70., 80. i 90. XX w.
Na obrazach zobaczyć można w jaki sposób straż pożarną postrzegały osoby niezwiązane z nią na co dzień. Malarze zaprezentowali m.in. stylizacje impresjonistyczne, martwe natury, przedstawienia realistyczne i symboliczne. Z grupy ciekawszych prac należy wymienić „Pożar na wsi” z 1984 r. Jej autorem jest Józef Mikuła – współzałożyciel Muzeum. Praca ta wpisuje się w nurt malarstwa naiwnego, które rozsławione zostało przez Grupę Janowską z pobliskiego Nikiszowca i Giszowca. Kolejnym ciekawym malarzem jest Bruno Wioska (absolwent krakowskiej ASP). Namalował on w impresjonistycznym stylu pożar rynku w Mysłowicach, który strawił część śródmieścia w XVI w. Na innych zobaczymy m.in. pożary w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach oraz pożary na kolei i w porcie.
Wystawa potrwa do 29 września 2024 r. Wstęp w cenie biletu do CMP. Kuratorem wystawy jest Dariusz Falecki. Oprowadzenie kuratorskie dla osób zainteresowanych odbędzie się w 24 maja o godz. 12.30 oraz 25 maja o godz. 12.30.