32 222-37-33
Odwiedź nas

Centralne Muzeum Pożarnictwa strażnikiem pamięci powstańczej

07 Cze 2019

Dnia 7 czerwca 2019 roku odbyła się w auli szkoły podstawowej nr 7 w Mysłowicach żywa lekcja historii na temat powstań śląskich. Okazją ku temu były ogólnopolskie obchody 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego. Lekcję przygotowali i przeprowadzili pracownicy Centralnego Muzeum Pożarnictwa – Dariusz Falecki i Zbigniew Kościan.

 

W pierwszej części zajęć Dariusz Falecki zobrazował 80 ilustracjami temat przebiegu walk powstańczych      w Mysłowicach. Prelegent zwrócił uwagę na młodociany wiek powstańców, którzy ryzykowali życiem w celu przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Najwięcej uwagi wzbudził opis walk na terenie śródmieścia,            w rejonie bauvereinu, kopalni Mysłowice, obecnej ul. Powstańców i Słupnej.

Następnie wykład na temat uzbrojenia osobistego żołnierza powstańczego wygłosił Zbigniew Kościan, który ubrany był w strój powstańca śląskiego z 1919 roku. Furorę wzbudziły oryginalne karabiny -pruski Mauser z 1888 r. i austriacki karabin Mannlicher z 1895 r., ponadto pistolet z 1892 r. i rakietnica saperska z 1892 r. Tego typu broń zdobywali powstańcy śląscy na wrogu, kupowali ją, bądź otrzymywali z Polski. Na lekcji zaprezentowano lornetkę polową z 1910 r., ładownicę do karabinu Mannlicher z 1915 r, granat angielski typu „lemmon” oraz granat pruski typu Kugelhandgranate. Na zajęciach pokazano uczniom patki do munduru kombatanckiego członka Związku Powstańców Śląskich z okręgu Sosnowiec.

Uczniowie mieli możliwość zobaczenia unikatowego munduru 1. Pułku Strzelców Bytomskich ze zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Prelegenci zaznajomili uczniów z faktem angażowania się w powstania śląskie członków ochotniczych i zakładowych straży pożarnych. Ten fakt dokumentowały hełmy strażackie   z epoki, sprzęt bojowy w postaci toporów i prądownic. Na koniec zajęć, wicedyrektor szkoły – p. Grażyna Łoza-Łozaniecka zaprosiła prelegentów w przyszłym roku na podobne zajęcia.