32 222-37-33
Odwiedź nas

CMP na czas kwarantanny. Odcinek 14. Fotografia zakładowej straży pożarnej huty Milowice

14 Kwi 2020

Centralne Muzeum Pożarnictwa posiada zespół fotografii dokumentujących przedwojenną działalność zakładowych straży pożarnych z Zagłębia Dąbrowskiego. Zakłady te ulegały likwidacji na początku lat 90. XX w. Dzięki dalekowzroczności działaczy, którzy przekazali dokumentację oraz eksponaty techniki przeciwpożarowej do Muzeum Pożarnictwa udało się zachować o tym pamięć.

W wyniku intensywnej industrializacji w z końca XIX wieku grupowały się w Sosnowcu i okolicznych dzielnicach duże skupiska ludności. Obecność zakładów przemysłowych i osiedli fabrycznych stwarzało zagrożenie pożarowe. Zarządy kopalń, hut, przędzalni i fabryk zwracały uwagę na ochronę przeciwpożarową, zabezpieczając tym samym prywatne mienie. Z tej przyczyny właściciele zakładów nie szczędzili wydatków na sprzęt pożarniczy dla tworzonych jednostek. To zaś sprawiło, że najstarszymi strażami pożarnymi na terenie Sosnowca były właśnie straże przemysłowe.

W grupie najstarszych jednostek zakładowych znajdowała się Ochotnicza Straż Pożarna „Walcowni Milowice” założona w 1895 roku. Jednym z inicjatorów powołania jednostki był nieznany z imienia Warszawki oraz starszy ogniomistrz Antoni Ordon. Pierwszym naczelnikiem straży był również nieznany z imienia Neubauer. W 1907 roku zbudowano na terenie walcowni wspinalnię. W 1925 roku straż Huty Milowice zakupiła samochód pożarniczy „Benz-Gaggenau” z pompą o wydajności 1600 l/min. oraz samochody „Fiat” i „Opel”.

Prezentowana fotografia charakteryzuje się bardzo dobrą rozdzielczością jak na 1937 rok. Z łatwością można rozpoznać sprzęt strażacki ustawiony, u dołu na pierwszym planie. Fotografię wykonano przy strażnicy na terenie huty. W tle, dobrze widoczna drewniana wspinalnia.