32 222-37-33
Odwiedź nas

CMP na zlocie zabytkowych sikawek konnych

04 Cze 2018

Dnia 2 czerwca 2018 roku odbył się w Szemrowicach w województwie opolskim zlot miłośników historii pożarnictwa. Okazją ku temu była 15. edycja zawodów sikawek konnych oraz 150. rocznica założenia fabryki sprzętu pożarniczego w Paczkowie.

Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się od wykładu Dariusz Faleckiego z Centralnego Muzeum Pożarnictwa na temat historii fabryki w Paczkowie. Prelegent omówił początki produkcji sprzętu pożarniczego na Śląsku. Następnie przybliżył pierwszy okres funkcjonowania wytwórni do 1945 r., pod kierownictwem właścicieli – Józefa i Karla Kieslichów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że fabryka prowadziła w latach 20. XX w. zabudowę pożarniczą na samochodach eksportowanych do Holandii, Szwecji, Danii, Finlandii, Rosji i Polski.

Po 1945 roku fabryka funkcjonowała w Polsce. W latach 60. XX w. była jedynym w kraju producentem drabin. Produkowała też syreny alarmowe Druhna i Lechia, wózki pod motopompy, drabiny na podwozia ciężarowe Star i przyczepy do ciągników.

W drugiej cześć wystąpienia uczestnicy wysłuchali historii rodziny Kieslichów, którą dosięgnął zbrodniczy system III Rzeszy. Żona Karla Kieslicha – Margarethe była bowiem pochodzenia żydowskiego. Ją i dwóch synów, Wernera i Waltera, prześladowali hitlerowcy. Margarethe zginęła w obozie koncentracyjnym w Terezinie. Walter i Werner zmuszeni zostali do pracy przymusowej. Wątki te rozwinął prelegent.

Po prelekcji odbył się pokaz zabytkowego sprzętu wyprodukowanego w Paczkowie. Właściciele sikawek konnych, ręcznych i drabin prezentowali publiczności sprzęt i opowiadali o jego historii. Po pokazach odbyły się zawody młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Drugiego dnia odbyły się korowód zabytkowego sprzętu ulicami Szemrowic, po  nim zawody sikawek konnych i występy artystyczne.