32 222-37-33
Odwiedź nas

Historia na weekend. „Składnica Straży Pożarnych”

02 Lip 2021

Firma powstała w 1919 r. pod nazwą „Składnica Strażacka” z inicjatywy członków Związku Floriańskiego. Członkostwo w spółdzielni polegało na wykupieniu udziałów w formie indywidualnej lub zbiorowej (jako jednostka strażacka).

W 1922 r. „Składnica Strażacka” przekształciła się w spółkę akcyjną. Prezesem spółki został Stanisław Waligórski. Jako podmiot wspierany przez Główny Związek Straży Pożarnych, firma posiadała uprzywilejowaną pozycję pośród polskich producentów. W 1924 r. otwarto w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Fabrycznej własną wytwórnię z kilkoma działami wytwórczymi. Od tej pory siedziba w Warszawie przy ul. Senatorskiej pełniła funkcję sklepu.

W 1928 r. wyprodukowano w Grodzisku Mazowieckim motopompę „Florianka”, jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Niska cena, funkcjonalność i wydajność 300 l/min. sprawiały, że cieszyła się popularnością w kraju. Jej następczynią  została „Florianka 2”, o wydajność  380 l/min.

Do 1929 r. firma sprzedała na rynek Polski 1.500 sikawek ręcznych, 1.200 beczkowozów, 800 drabin, 15 tys. hełmów. W 1930 r. zakład podpisał umowę ze światowym potentatem firmą „Magirus” z Ulm. Od tej pory „Składnica Straży Pożarnych” była jej generalnym przedstawicielem na Polskę. W 1930 r. w skład zarządu spółki wchodzili: Jakub Kon (Częstochowa), Emil Balcer (Łowicz), Stanisław Olkuski (Końskie), Zdzisław Przyjałkowski (Radom). Członkami spółki było w 1929 r. 376 straży pożarnych, udziałowcami były również Sejmiki Powiatowe i Główny Związek Straży Pożarnych.

W drugiej połowie lat 30. XX w. firma wyspecjalizowała się w produkcji pomp, zostając liderem tej branży w Polsce. Znalazło to odzwierciedlenie w nazwie: Fabryka pomp i narzędzi pożarniczych „Składnica Straży Pożarnych” Sp. Akc. W ofercie znajdowały się: elektropompy głębinowe, aparaty asenizacyjene dla miast i wojska, pompy śrubowe do napędu pasowego, pompy dźwigniowe, sikawki ogrodowe, spryskiwacze do drzew, hydropulty, rozpylacze obrotowe, ponadto mechanizmy napędowe na ramach. Firma oferowała również budowę studni artezyjskich (głębinowych). Zakład zapewniał roczną gwarancję na pompy przy pracy nieprzekraczającej 10 godzin na dobę. Kierownikiem działu budowy pomp był w latach 30. XX w. Stanisław Trębicki, znany warszawki inżynier i konstruktor.

W latach 30. XX w. firma rozszerzyła ofertę o sprzęt OPL. Popularnością w kraju cieszyły się hydronetki „Maxima”, wykonane z lekkiej stali, przeznaczone do przewozu na samochodach pożarniczych. Po 1939 r. fabryka nie zaprzestała działalności. Jako jedna z niewielu utrzymywała produkcję na stałym poziomie. Jej anonsy reklamowe ukazywały się w latach 40. w polskojęzycznych Kalendarzach Strażackich, wydawanych w Generalnej Guberni.

 

df