32 222-37-33
Odwiedź nas

Nowe nabytki CMP

02 Lis 2019

29 października 2019 r. nasza kolekcja samochodów pożarniczych wzbogaciła się o kolejne pojazdy. Ochotnicza Straż Pożarna z Grodźca w Będzinie przekazała do Centralnego Muzeum Pożarnictwa dwa specjalne samochody gaśnicze. Jednostka ta w tym roku obchodziła jubileusz 110-lecia powstania.

OSP Grodziec ta od kilkudziesięciu lat współpracuje z CMP. Na przestrzeni lat przekazała, m. in. największy w naszej kolekcji dzwon oraz wiele innych cennych muzealiów. W tym miejscu warto podkreślić zaangażowanie druhów, którzy pomimo składanych im ofert kupna zadecydowali o przekazaniu wspomnianych pojazdów do CMP. Serdecznie dziękujemy za pamięć i troskę o nasze muzeum.

Naszymi nowymi nabytkami są: GCBA 5/32 na podwoziu Jelcza 315M oraz GLBM 0,4/0,6 na podwoziu Daewoo Lublin III. Oba samochody były jeszcze niedawno na podziale bojowym OSP Grodziec. Jelcz został wyprodukowany w 1982 roku w Jelczańskich Zakładach Samochodowych w Jelczu-Laskowicach, zaś Lublin III opuścił lubelską fabrykę Daewoo (daw. Fabryki Samochodów Ciężarowych) w 2000 roku. Oba pojazdy przeszły karosację w Bielsku.

Każdy z pojazdów ma swoją ciekawą historię, z którą zapoznać się można w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.