32 222-37-33
Odwiedź nas

Otwarcie wystawy „Od czego zaczynali nasi ojcowie. Samochody strażackie produkcji polskiej z II połowy XX wieku”

18 Paź 2018

W ramach wydarzeń „Strażacka Niepodległa 1918” otwarto uroczyście wystawę stałą na temat sprzętu samochodowego i bojowego z okresu powojennego. Wystawa urządzona w stylu remizy strażackiej oddaje ducha epoki. Na ekspozycji „główną rolę” grają samochody pożarnicze: Tarpan, Żuk, Star 20, Star 244 GBA 2,5/16) z 1987 r. (Pojazd ten to w całości polska konstrukcja, obrazująca przy tym wysiłek inżynierski lat kryzysu gospodarczego, dlatego że łączy w sobie minimalizm technologiczny ze średnim poziomem ergonomii. Jednocześnie, niestety jest ostatnią kompletną polską konstrukcją, zarówno jeśli chodzi o podwozie (Star 244), jak i zabudowę pożarniczą), następnie: Star A28 z podnośnikiem hydraulicznym, Jelcz, Honker oraz samochody operacyjne Polonez i Fiat 125p. Pojazdom towarzyszy motopompa PO-5 z 1981 r. oraz motocykl WFM z Warszawskiej Fabryki Motocykli. Całość ilustrują wydruki wielkoformatowe przedstawiające dotkliwe katastrofy w Polsce i zagranicą. Zobaczyć można: powódź Tysiąclecia z 1997 r., pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r., wielki pożar lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r. oraz unikatowe fotografie z wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu w 1986 r.

Na ekspozycji zaprezentowano również sprzęt bojowy z lat 60., 70., 80. i 90. XX w., tj.: mundury, hełmy, aparaty tlenowe, obuwie, hydranty, a także aparat do pompowania opon z lat 80. XX w.
W remizie urządzono stanowisko dowodzenia ze sprzętem radiofonicznym, obsługiwane przez strażaka w mundurze bojowym typu „moro”. Zobaczyć można również drabiny hakowe, plakaty o tematyce prewencyjnej, prądownice i wytwornice pianowe. Atrakcją dla zwiedzających będzie z pewnością świetlny sygnalizator alarmowy, informujący numerycznie o wyjeździe poszczególnych samochodów.

Wystawa znacząco powiększyła przestrzeń ekspozycyjną w CMP. Znajduje się w wiacie garażowej, specjalnie do tego dostosowanej. Dla wielu zwiedzających będzie sentymentalną podróżą w czasy nie tak odległe, ale miłe każdemu Polakowi, z uwagi na rodzimy charakter produkcji tego sprzętu. Wartość sentymentalną wypróbowaliśmy na kilkudziesięciu osobach: działa.