Dnia 8 listopada br. odbyła się w CMP kameralna uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Na tę okoliczność udostępniono zwiedzającym do oglądania odrestaurowany samochód pożarniczy „Benz Gaggenau” z 1913 r. oraz otwarto wystawę czasową pt. „Pożarnictwo w filokartystyce”.
Uroczystość rozpoczął bryg. Rafał Jureczko – dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa od powitania zgromadzonych. Następnie Dariusz Falecki omówił historię fabryki ciężarówek Benz Gaggenau, a także specyfikę służby tego pojazdu w Królewskiej Hucie w latach 20. i 30. XX w. W Chorzowie (nazwa od 1934r.) powołano w 1902 r. najstarszą na Górnym Śląsku Miejską Zawodową Straż Pożarną. Konserwację ciężarówki strażackiej wykonał Wydział Konserwacji Zbiorów. Remontowi poddano przedział kierowcy, układ kierowniczy i jezdny. Przywrócono oryginalny wygląd chłodnicy, uchwytów i śrub. Elementy te wyróżniają się wykonaniem z mosiądzu. W samochodzie zrekonstruowano stolarkę w przedziale załogi. Wyczyszczono pięciuset litrowy zbiornik na wodę. W tylnej części wyremontowano podest, na którym ustawiono motopompę „Magirus” z lat 30. XX w. Uzupełniono sprzęt strażacki z epoki: wiadra metalowe, drabinę, rozdzielacz, bosak i tłumicę. Dzięki temu jeden z najstarszych samochodów strażackich na świecie odzyskał należne mu miejsce na sali wystawienniczej.
W drugiej części uroczystości otwarto wystawę czasową. O ekspozycji opowiadał jej kurator Dariusz Falecki. Podczas oprowadzania kuratorskiego można usłyszeć szereg ciekawostek. Jedną z nich była już tablica tytułowa z pocztówką firmy strażackiej „Gustaw Ewald” i awersem, na którym znajduje się znaczek pocztowy naklejony z przechyleniem w lewo, co było zakodowaną informacją od wysyłającego kartę dla adresata. Drugą ciekawostką jest wyklejka pocztowego słupa milowego z herbem Polski, stosowanym w Saksonii, kiedy to w połowie XVIII w. Saksonia była w unii personalnej z Polską. Omówiono najstarsze pocztówki wydane w pierwszej siedzibie muzeum, zacytowano dwie wypowiedzi Bolesława Chomicza z pocztówek o nim traktujących, omówiono propagandowe karty pocztowe wydane w latach 80. XX w. przez Komendę Główną Straży Pożarnych. Zwrócono uwagę na pocztówki o niskich nakładach wydawniczych oraz na zagraniczne. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem.