Dnia 20 maja br. odbył się w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odczyt na temat dorobku i zasług Feliksa Deli. Szkoła Aspirantów czyni starania o nadanie placówce imienia Feliksa Deli oraz o wmurowanie tablicy w gmach szkoły upamiętniającej jego działalność w Krakowie. W celu zapoznania społeczności szkolnej z dokonaniami generała, wykład przygotował i wygłosił Dariusz Falecki z CMP.
Zgromadzonych gości i uczniów przywitał nadbryg. Piotr Filipek – Komendant Szkoły. Następnie głos zabrał Dariusz Falecki. Referat składał się ze 150 slajdów, na których zaprezentowano ok. 280-u barwnych zdjęć, dokumentów, a także szereg ciekawostek z życia prywatnego.
Feliks Dela urodził się w 1943 r. w Kalinie Małej koło Miechowa. W 1948 r. rodzice przeprowadzili się do pobliskiej Charsznicy. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej. Następnie kształcił się w Technikum Kamienia Przemysłu Budowlanego w Krakowie, a od 1961 r. kontynuował naukę w Technikum Górniczym w Dąbrowie Górniczej.
W 1964 r. dostał się w drodze naboru na IX turnus Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Praktykę zawodową odbył w Szkole Podoficerów Pożarnictwa w Krakowie. Po ukończeniu edukacji w Warszawie, wrócił do Krakowa. Był odpowiedzialny m.in. za organizację ćwiczeń taktycznych przeprowadzanych w Tyńcu i Ojcowie.
W 1971 r. Feliks Dela został z-cą Komendanta Miejskiego Zawodowej Straży Pożarnej w Bytomiu, a od 1978 r. Komendantem Miejskim. Współdowodzenie jednostką w Bytomiu rozpoczęło się od tragicznego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w czerwcu 1971 r. Czas spędzony w Bytomiu był okresem podnoszenia kwalifikacji i zmian w życiu osobistym. Podczas służby na Górnym Śląsku ożenił się i doczekał potomka – Wojciecha.
W 1984 r. ówczesny Komendant Główny Straży Pożarnych płk poż. Andrzej Gatlik mianował ppłk. poż. Feliksa Delę na Komendanta Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Nadrzędnym celem była rozbudowa Szkoły, co po kilku latach doszło do skutku. W 1986 r. utworzono eksperymentalny Oddział Szkolny Zawodowej Straży Pożarnej w sile plutonu pożarniczego.
W 1989 r. nastąpiły w Polsce zmiany ustrojowe. W 1991 r. Henryk Majewski – minister Spraw Wewnętrznych powołał Zespół do spraw Zorganizowania Państwowej Straży Pożarnej, któremu przewodniczył płk poż. Feliks Dela oraz poseł na sejm Henryk Michalak. Zespół ten przy udziale środowiska pożarniczego przygotował koncepcję organizacji nowoczesnej ochrony przeciwpożarowej. Udało się wypracować i skierować do Sejmu Ustawę o Ochronie Przeciwpożarowej i Ustawę o Państwowej Straży Pożarnej. Po przyjęciu Ustaw (sierpień 1991) Feliks Dela został w lutym 1992 r. pierwszym Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.
W 1995 r. bohater referatu współorganizował Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy oraz Program Fenix 2020, zakładający długofalowe szkolenie członków OSP. W latach 1997-1998 Feliks Dela pracował na stanowisku Szefa Obrony Cywilnej Kraju, ponadto reprezentował rząd w pracach nad aktami prawnymi i ustawą o stanie klęski żywiołowej, przyjętą w 2002 r.
W 2002 r. Feliks Dela został powołany na stanowisko dyrektora CMP oraz zamiejscowego oddziału muzeum w Rakoniewicach. Funkcję pełnił do 2005 r. Feliks Dela zakończył owocne życie w 2017 r.