Centralne Muzeum Pożarnictwa na I Powiatowym Pikniku Strażackim w Ornontowicach

18 Maj 2018

12 maja 2018r. ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Ornontowicach zorganizowała I Powiatowy Piknik Strażacki pod patronatem m.in. Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Podczas trwania imprezy odbyły się strażackie zawody sportowe, gdzie ochotnicze jednostki rywalizowały między sobą o Puchar Wójta Gminy Ornontowice.

Zawody sportowe przeplatały różnego rodzaju atrakcje oraz zabawy.

Można było zobaczyć m.in.:  profesjonalny pokaz pierwszej pomocy, pokaz psów ratowniczych czy fireshow (pokazy z użyciem ognia) w wykonaniu prawdziwych żonglerów ognia chorzowskiej grupy Toy Box. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia zabytkowej sikawki strażackiej wchodzącej niegdyś w skład ornontowickiej straży pożarnej, która została specjalnie użyczona na potrzeby pikniku przez Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Nasze Muzeum zorganizowało również stoisko promocyjne, gdzie można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat naszej placówki, a najmłodsi dostali w prezencie kolorowanki. Oprócz wspomnianej sikawki czterokołowej konnej zaprezentowano przykładowe eksponaty strażackie, w tym hełmy, pas strażacki, toporek oraz trąbkę tzw. sygnałówkę.