32 222-37-33
Odwiedź nas

CMP z prelekcją o powstaniach śląskich i strażakach

22 Maj 2019

 „Przebieg walk powstańczych w Mysłowicach” był tematem prelekcji, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 11) przy ulicy Mikołowskiej. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej nr 9. Lekcja odbyła się w ramach ogólnopolskich obchodów wybuchu I powstania śląskiego. Na zaproszenie kierownictwa biblioteki zajęcia przeprowadził pracownik Centralnego Muzeum Pożarnictwa – D. Falecki.

 

Tytułem wstępu  uczniowie dowiedzieli się o atmosferze panującej na Górnym Śląsku na przełomie XIX i XX wieku oraz specyfice społecznej górnośląskich miast, w tym Mysłowic. Następnie przedstawiono całokształt przygotowań do powstania prowadzonych przez Polską Organizację Wojskową. W tej części zajęć uczniowie zobaczyli zdjęcia kopalni Mysłowice, żołnierzy niemieckiego Grenzschutzu oraz dowiedzieli się o masakrze protestujących górników i ich rodzin, co zaważyło o decyzji rozpoczęcia I powstania w połowie sierpnia 1919 roku. Prelegent objaśnił, że powstańcy atakowali śródmieście i kopalnię od strony Janowa i Słupnej. Omówił miejsca, gdzie doszło do wymiany ognia, ilustrując przebieg walk mapą miasta. Uczniowie dowiedzieli się, że podczas powstania wojsko polskie siłami 6. pułku Strzelców Polskich obsadziło pas graniczy niemiecko-polski, wzdłuż Sosnowca, Radochy, Modrzejowa i Jęzora. Pułk ten kontrolował sytuację, dając schronienie zbiegom i studząc emocje polskiej ludności cywilnej, nakłaniającej ich do wkroczenia do Mysłowic, pomocy powstańcom i przyłączenia miasta do Polski.

Uczniowie dowiedzieli się także o przyczynach wybuchu II powstania, tj. atakach niemieckich bojówek na siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu i zabójstwie dr. Andrzeja Mielęckiego. Zrelacjonowano przebieg bitwy o budynek „szlafhauzu” przy ul. Stawowej w Mysłowicach, gdzie stacjonowała policja niemiecka, i gdzie do dziś wisi tablica upamiętniające to wydarzenie.

W kolejnej części zaprezentowano przygotowania do plebiscytu z podaniem wyników głosowania w mieście i dzielnicach. III powstanie śląskie zilustrowano zdjęciami przedstawiającymi mszę polową przy dawnej „symultance” (dawna szkoła powszechna na pl. Wolności), zaprezentowano gmach Głównego Szpitala Wojsk Powstańczych przy ul. Mikołowskiej oraz widok Naczelnego Sądu Powstańczego przy ul. Krakowskiej.

Prelegent zapoznał młodzież z faktem zaangażowania się strażaków w powstania śląskie. Poinformował, że remizy strażackie były zapleczem logistycznym dla powstańców. Zaprezentował sylwetki strażaków-powstańców: Józefa Mikułę i Jerzego Lgockiego oraz działaczy, którzy po 1922 roku nadawali ton śląskiemu pożarnictwu w województwie śląskim, a będący wcześniej czołowymi działaczami powiatowych Komisariatów Plebiscytowych (J. Mildner /Pszczyna/, J. Ziętek /Gliwice/, B. Kozak /Mysłowice/). Tę część lekcji uatrakcyjniły eksponaty z CMP w postaci hełmów strażackich z epoki i uzbrojenia osobistego strażaka. Słuchacze mieli okazję zobaczyć na zdjęciach replikę samochodu pancernego „Korfanty”, wykonaną przez pracowników CMP. Uczniowie mogli także wziąć do rąk oryginalne dokumenty i akcesoria z epoki, w tym odznaki wojskowe, przedwojenne książki i wydawnictwa popularyzujące historię powstań śląskich, bibeloty patriotyczne i inne. Na koniec zajęć odbył się quiz z wiedzy nabytej podczas zajęć. Uczniom, którzy podali właściwą odpowiedź prelegent wręczał nagrody ufundowane przez CMP. Uczniów zaproszono także na atrakcje muzealne dnia 8 czerwca br., kiedy to odbędzie się kolejna edycja Industriady – wydarzenia kierowanego w szczególności do dzieci i młodzieży.