O Niepodległej w bibliotece

17 Maj 2018

Nietypowa lekcja żywej historii odbyła się w bibliotece nr 11 w Mysłowicach. Tematem zajęć było „100-lecie odzyskania niepodległości w zbiorach kolekcjonerskich”.

Dariusz Falecki, pracownik Centralnego Muzeum Pożarnictwa, zaprezentował uczniom ze szkoły nr 9 i 4 najciekawsze zbiory dokumentujące to zagadnienie. Prelegent zapoznał młodzież m.in. z zaangażowaniem polskich strażaków w 1918 r. w odzyskaniu niepodległości. Ponadto młodzież obejrzała: ryngrafy patriotyczne, banknoty i monety z epoki, odznaczenia pułkowe, książki o tematyce legionowej i powstańczej, zdjęcia tekturowe ze strażakami i żołnierzami, mapy, które dokumentowały podział rozbiorowy Polski, odezwy plebiscytowe z 1921 r. portrety polskich przywódców J. Piłsudskiego i J. Poniatowskiego. Dla kilku uczniów znających prawidłowe odpowiedzi prelegent ufundował nagrody w postaci monet z epoki. Młodzież otrzymała także pamiątki z Centralnego Muzeum Pożarnictwa.