32 222-37-33
Odwiedź nas

Zabytkowy GBA w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

06 Cze 2018

4 czerwca 2018 roku Centralne Muzeum Pożarnictwa pozyskało nowy eksponat, jakim jest średni samochód gaśniczy marki Star 244 (GBA 2,5/16) z 1987 r. Początkowy był on używany przez Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Pożarniczego w Katowicach, a następnie przekazano go w 1995 r. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie (gm. Bestwina, pow. bielski), gdzie był na podziale bojowym do grudnia 2017 roku. W 2001 roku pojazd przeszedł gruntowny remont.

Umowa darowizny została podpisana przez Artura Beniowskiego – wójta Gminy Bestwina. W przekazaniu pojazdu brali udział strażacy z OSP Kaniów na czele z dh. prezesem Grzegorzem Owczarzem.

Pozyskanie akurat tego samochodu wypełni istotną lukę w zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa: dotychczas nie posiadaliśmy najpopularniejszego z polskich pojazdów gaśniczych.

Tym samym kolekcja polskich samochodów gaśniczych wzbogaciła się o samochód znany przez setki tysięcy strażaków i bardzo przez nich lubiany. Popularny GBA 2,5/16 to w całości polska konstrukcja, obrazująca przy tym wysiłek inżynierski lat kryzysu gospodarczego. Dlatego łączy w sobie minimalizm technologiczny ze średnim poziomem ergonomii. Jednocześnie, niestety jest ostatnią kompletną polską konstrukcją, zarówno jeśli chodzi o podwozie (Star 244), jak i karosację.

Wartość nowego eksponatu jest tym większa, że druhowie z OSP w Kaniowie traktowali swojego GBA z wielka kulturą techniczną. Dzięki temu ten wóz będzie ozdobą i zwieńczeniem rosnącej kolekcji polskiej techniki pożarniczej w CMP.