32 222-37-33
Odwiedź nas

Zapraszamy na nowe wystawy w CMP

07 Wrz 2018

Dnia 14 września br. (piątek) o godz. 11.00 nastąpi w CMP uroczyste otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza, pt. „Motopompy w dziele motoryzacji polskich straży pożarnych” – stanowi ekspozycję stałą. Druga pt. „Plakat z ogniem w tle – prewencja społeczna dawnymi czasy” jest ekspozycją czasową.

 

Wystawa o motopompach obrazuje postęp techniczny zapoczątkowany na początku XX wieku, który
w pożarnictwie przełożył się na zastąpienie ręcznych sikawek sprzętem motorowym. Najwięcej miejsca poświęcono motoryzacji polskich jednostek w latach 1920-1990. Tworzywem wystawy są oryginalne motopompy polskie i zagraniczne, przenośne i przewoźne-dwukołowe, ponadto osprzęt do motopomp, instrukcje obsługi, katalogi i anonse reklamowe – wszystkie ze zbiorów CMP. Narrację tworzą 34 wydruki wielkoformatowe z fotografiami i dokumentami z zasobów archiwalnych, zbiorów bibliotecznych CMP oraz kilkunastu dokumentów ze zbiorów prywatnych. Ekspozycji towarzyszy ilustrowany katalog wystawy. Kuratorem wystawy jest Dariusz Falecki.

Na drugiej wystawie zobaczymy plakaty dotyczące zapobiegania pożarom z lat 60. 70. i 80. XX wieku.
Tę formę wyrazu artystycznego reprezentuje 35 plakatów wykonanych przez uznanych artystów-grafików, m.in.: Wiktora Górkę, Lecha Majewskiego, Janusza Głowackiego i Zdzisława Osakowskiego. Plakaty pożarnicze z tego okresu były jedną z popularniejszych form przekazu masowego i jednym z narzędzi ochrony przeciwpożarowej.

Przedstawione dzieła sztuki plakatowej odwołują się także do wyobraźni i kreatywności odbiorcy, przez co zachęcają do formułowania własnych skojarzeń i przemyśleń związanych z zagadnieniem realizowanym współcześnie przez Państwową Straż Pożarną, jako prewencja społeczna. Czytelny i prosty przekaz udowadnia, że zapobieganie pożarom nie musi być trudne w odbiorze, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Ekspozycji towarzyszy ilustrowany katalog wystawy. Kuratorem wystawy jest Rosita Werner.