32 222-37-33
Odwiedź nas

Wystawa o Kresach w CMP

31 Paź 2017

W najbliższy czwartek 9 listopada odbędzie się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa otwarcie wystawy pt. „Historia polskiego pożarnictwa na Kresach”. Wydarzenie wpisuje się w obchody święta Niepodległości.

To pierwsza próba w Polsce podjęcia tematu historii kresowego pożarnictwa. W programie zaplanowano od godz. 10.00 referaty:

  • Bogdan St. Kasprowicz: „Szlakiem kresowych miast z wystawy”.
  • Michał Malisz: „Straże pożarne na Kresach w zbiorach kolekcjonerskich”.
  • Andrzej Azyan: „Straż pożarna we Lwowie we wspomnieniach”.
  • Danuty Kanarek: „Mój ojciec – Komendant straży pożarnej w Stryju”.
  • Anna Olszańska: „Wincenty Eminowicz – ormiański strażak”.
  • Dariusz Falecki: „Producenci sprzętu pożarniczego we Lwowie”.

Około godziny 12.00 przewidziano otwarcie wystawy i poczęstunek.

Materiał zdjęciowy  pochodzi ze zbiorów p. Michała Malisza – pasjonata historii pożarnictwa, kolekcjonera wszelkich pamiątek strażackich, strażaka ochotnika, pracownika Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach. Wystawę uzupełniają zbiory własne Centralnego Muzeum Pożarnictwa Na ekspozycji obejrzymy ok. 220 zdjęć obrazujących historię kresowych straży pożarnych w latach 1900-1951. Ciekawostka: ostatnie zdjęcie przedstawia strażaka z Krystynopola – polskiej miejscowości, którą przyłączono dopiero w 1951 r. do ZSRR. Na wystawie zobaczymy też ilustrowaną historię Miejskiej Straży Ogniowej ze Lwowa, straży pożarnych ze Stryja, Stanisławowa, Borysławia i wielu innych miejscowości, w tym zdjęcia najstarszej polskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Wilnie założonej w 1802 r. Będą również ilustracje czołowych producentów sprzętu pożarniczego, firm: Unia Strażacka ze Lwowa, Galicyjskie Akcyjne Towarzystwo Handlowe ze Lwowa (producent sikawek), Zakład budowy wodociągów i pomp Antoniego Kunza, Lwowskie Biuro Handlowe, Lwowskie przedsiębiorstwo wiercenia studni i wytwórni pomp Franciszka Dominika. Na ekspozycji zobaczymy również informacje o prasie pożarniczej na Kresach, w tytułach: „Walka z Pożarem”, „Przewodnik Pożarniczy”, „Start”, Nie zabraknie wydawnictw książkowych na temat pożarnictwa z Kresów,
w tym regulaminów ćwiczeń, statutów OSP, katalogów sprzętu, poradników, instrukcji obsługi motopomp. Zobaczymy również oryginalne dokumenty, tabla, hełmy i odznaczenia.

Podczas uroczystości otworzona zostanie także wystawa pt. „Straż pożarna w obiektywie”. Ekspozycja prezentuje współczesne fotografie z niebezpiecznych akcji, wykonane przez mł. kpt. Piotra Zwarycza – funkcjonariusza PSP.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do auli CMP, wstęp wolny.