32 222-37-33
Odwiedź nas

Wystawa „Wojsko Polskie na przestrzeni dziejów”, czyli „Mężczyzna dojrzewa do wieku 6-ciu lat, a potem to już tylko rośnie”

17 Paź 2018

Czwartą z kolei wystawą otwartą podczas obchodów „Strażackiej Niepodległej” była ekspozycja czasowa pt. „Wojsko Polskie na przestrzeni dziejów”. Składają się na nią figurki żołnierzy Wojska Polskiego ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego, na co dzień nauczyciela historii i pasjonata historii pożarnictwa.

 

Grzegorz Kamiński posiada ok. 3 tys. żołnierzyków, które wykorzystuje w pracy zawodowej, wystawach
i warsztatach modelarsko-historycznych dla dzieci.Ta wyjątkowa wystawa to nie tylko przedstawienie pojedynczych figurek, królów, żołnierzy, dowódców, ale całe inscenizacje bitew, powstań i kluczowych wydarzeń z historii Polski. Na wystawie zobaczymy pierwszego historycznego władcę Polski – Mieszka I, wojów króla Bolesława Krzywoustego, inscenizacje bitwy pod Grunwaldem z 1410 r.,fragment bitwy pod Wiedniem z miniaturami słynnej husarii, żołnierzy Powstania Kościuszkowskiego z 1794 r.,Legionistów Polskich u boku Napoleona, żołnierzy Powstania Listopadowego z lat 1830-1831 r. i Powstania Styczniowego. Nie zabrakło również powstańców śląskich z okresu 1919-1921. Autor wystawy wykonał model bramy triumfalnej, która stanęła w Katowicach w 1922 r. na powitanie wojska polskiego, obejmującego przyznaną Polsce część Górnego Śląska. Żołnierzom towarzyszą machiny oblężnicze, urządzenia służące do niszczenia lub przełamywania fortyfikacji, wozy pancerne, czołgi i wiele innych. Na ekspozycji zobaczymy także miniaturę zasłużonego strażaka Józefa Tuliszkowskiego. W tle autor wystawy zaprezentował mapy historyczne ilustrujące częste zmiany granic Polski na przestrzeni 1 000 lat. Walor edukacyjny dopełniają kopie kilkunastu historycznych flag z godłem państwowym. Grzegorz Kamiński opowiedział zgromadzonym na wernisażu o swojej przygodzie z żołnierzykami, którymi bawił się jako dziecko. Podkreślił fakt wykonania większości figur własnoręcznie. Co prawda, odbiorcami tej ekspozycji są docelowo dzieci, które licznie odwiedzają CMP, ale jak wskazują reakcje gości, w tym tych najdostojniejszych, wystawa sprawia mnóstwo radości także osobom dorosłym, i to nie tylko panom, ale
i paniom. Wystawa będzie dla nich wspaniałą lekcją historii, na którą serdecznie zapraszamy! Wstęp na ekspozycję zawiera się w cenie biletu do CMP.