Centralne Muzeum Pożarnictwa

  • BIP
  • Warto odwiedzić
  • PZG Oddział Mazowiecki
  • Strona Główna
  • Wydarzenia
  • O Muzeum
    • Informacje Ogólne
    • Kierownictwo
    • Biblioteka
    • Wydawnictwa
    • Historia
  • Ekspozycja
  • Zaplanuj wizytę
    • Godziny otwarcia
    • Ceny biletów
    • Co zwiedzający wiedzieć powinien
    •  Regulamin monitoringu wizyjnego
  • Edukacja
  • Dostępność
  • Kontakt
WIRTUALNE
MUZEUM

Wydarzenia

czwartek, 11 maja 2023 / Published in Wydarzenia

Konferencja Naukowa „Strażacy a niepodległość 1863-2023”

4 maja w ramach obchodów Dnia Strażaka w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się konferencja naukowa Strażacy a niepodległość 1863-2023 nasze muzeum było współorganizatorem tego wydarzenia.

W spotkaniu wystąpiło kilkudziesięciu prelegentów mówiących o roli straży pożarnych w podtrzymywaniu ducha narodowego w czasie niewoli i wolnej Polski oraz odzyskaniu niepodległości.

Nasze muzeum reprezentował bryg. Rafał Jureczko – dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa, który zabrał głos podczas otwarcia konferencji. Referat wygłosił dr Paweł Karol Gąsiorczyk – naczelnik Wydziału Dokumentacji Zbiorów CMP, który w swoim wystąpieniu omówił rolę strażaków zaboru austriackiego w procesie odzyskania niepodległości.

Wspomniany temat był częściowo omawiany podczas 3-letnich obchodów odzyskania niepodległości Polski, które uroczyście obchodzono w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w ramach cyklu wystawienniczego Strażacka Niepodległa 1918-1920.

Konferencję można prześledzić pod linkiem:

Przypominamy, że z wynikami badawczymi nasz prac możemy nieodpłatnie zapoznać się w Muzealnym Roczniku Pożarniczym, T. XIV.

https://cmp-muzeum.pl/wp-content/uploads/MRP.-T.-14-2020.pdf

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Polityka prywatności
Centralne Muzeum Pożarnictwa

© Copyright Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach 2021. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.     Szlak Zabytków Techniki

TOP Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Ułatwienie dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami

Ułatwienie dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami

  • Powiększ CzcionkęPowiększ Czcionkę
  • Pomniejsz CzcionkęPomniejsz Czcionkę
  • Odcienie SzarościOdcienie Szarości
  • Wysoki KontrastWysoki Kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Jasne tłoJasne tło
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Resetuj Resetuj
  • Film dla osób głuchoniemychFilm dla osób głuchoniemych
  • Wniosek dla osób głuchoniemychWniosek dla osób głuchoniemych