Na miesiąc przed wybuchem I wojny światowej przypadał jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowicach. W tym celu 24 marca 1914 r. odbyło się posiedzenie zarządu, na którym ustalono datę i program planowanej imprezy. Organizacją przedsięwzięcia zajmował się specjalnie powołany komitet. Natomiast patronat nad obchodami sprawował Okręgowy Związek Straży Pożarnej z Opola.
Obchody odbywały się w dniach 27-29 czerwca 1914 r. Należy zaznaczyć, że złoty jubileusz mysłowickiej straży pożarnej należał do największych uroczystości w historii Mysłowic. Uczestniczyło w nim ponad 2 tys. osób, w tym goście zagraniczni.
Pierwszy dzień obchodów jubileuszu przypadł na sobotę 27 czerwca 1914 r. Kilka minut przed godz. 18.00 komitet powitalny pojawił się na peronie 1. mysłowickiego dworca, by powitać gości. Następnie, po wygłoszeniu słów powitalnych, tramwaj zawiózł gości pod kościół mariacki i stamtąd na rynek do centralnego biura obchodów, które znajdowało się w restauracji Eduarda Schneidera. Lokal Schneidera był od początku istnienia miejscem spotkań mysłowickich strażaków. W osobnym pomieszczeniu znajdowało się biuro związkowe. Na piętrze znajdowała się obszerna sala, w której organizowano spotkania, obrady i zebrania FF Myslowitz.
Wcześniej, z okazji jubileuszu, mysłowiccy strażacy otrzymali od zaprzyjaźnionego zarządu straży pożarnych z Zagłębia Dąbrowskiego ozdobny puchar ze szkła w postaci rogu bawolego. Podczas posiedzenia prezes mysłowickiej straży pożarnej napełnił go piwem i podał kolejno wszystkim obecnym przy stole do wypicia.
Następnie wszyscy obecni udali się do sali w hotelu „Grunwald”. Tam odbyło się posiedzenie zarządu Okręgowego Związku Straży Pożarnych z Opola, na którym zaznajomiono przedstawicieli władz z Berlina ze szczegółowym programem uroczystości. O godz. 19.00 odczytane zostały dwa referaty dotyczące historii straży pożarnej na Górnym Śląsku i w Mysłowicach.
Ostatnim punktem programu w sobotę był koncert w restauracji „Zamek książęcy” (Fürstenschloss). Z tej okazji zaproszono do Mysłowic orkiestrę „Książę Raciborski” (Herzog von Ratibor). Restauracja „Zamek Książęcy” znajdowała się na Słupnej nieopodal Trójkąta Trzech Cesarzy. Orkiestra dęta pod dyrekcją Augusta Steina (kapelmistrza na dworze księcia raciborskiego) zasiadła na scenie i rozpoczęła koncert 12 utworów według wcześniej ustalonego programu. Strażacy wysłuchali m.in. uwertur Verdiego, fantazji Wagnera, walców Ziehrera oraz muzyki marszowej Jessela.
Niedziela była głównym dniem obchodów. Drugi dzień jubileuszu rozpoczął się o godz. 5.45 od sygnału alarmowego i pobudki. Na godz. 6.45 zaplanowano pokazy ćwiczeń strażackich. Po trzydziestu minutach rozpoczęto manewry, zakończone pokazem i przejazdem wozów strażackich ulicami miasta. O godz. 8.45 nastąpiła zbiórka plutonów na rynku przed lokalem Schneidera, po której wszyscy udali się na mszę świętą. O godz. 10.00 odbyło się posiedzenie komisji finansowej związku w sali Schneidera. Następnie po upływie godziny odbyło się w sali hotelu Grunwald posiedzenie Zarządu Okręgowego Straży Pożarnej. W tym samym czasie dla pozostałych gości zaplanowano koncert kameralny w ogrodzie hotelu Labaszinskiego. Około godz. 13.00 wszyscy goście zaproszeni zostali na wspólny obiad do sali Grunwalda.
Najważniejszym punktem uroczystości jubileuszowych była o godz. 15.00 zbiórka poszczególnych związków straży pożarnej przy dworcu kolejowym. Na placu przed dworcem ustawiły się kolumny strażaków do pochodu przez miasto z pocztami sztandarowymi. Związki strażackie z Mysłowic ustawiły się na placu przed dworcem, natomiast pozostałe ustawiły się na alei od strony promenady. O 15.30 barwny pochód wszystkich straży pożarnych ruszył w stronę ratusza, by powitać i zaprosić do przemarszu gości honorowych. Pochód zatrzymał się na kilka minut przy placu Wolności, by wysłuchać oficjalnych przemówień przedstawicieli władz strażackich z Berlina i Opola. Następnie orszak ruszył ul. Grunwaldzką przez rynek w stronę ul. Bytomskiej i potem w kierunku parku Zamkowego.
Przemarsz pocztów sztandarowych z drużynami strażackimi był jednym z największych w historii Mysłowic. Trasę od dworca do parku Zamkowego pokonały uformowane 64 poczty sztandarowe. Orszak prowadziła orkiestra książęca z Raciborza.
Po dotarciu do Ogrodu Zamkowego odbył się koncert finałowy. Wysłuchano ponownie 12 utworów muzycznych, w tym uwertury Belliniego, walców, marszów, fanfar i szlagrów. Po koncercie i wspólnym biesiadowaniu grupy strażackie przeszły z pochodniami w kierunku sal bankietowych: Grunwalda, Schneidera i Labaszinskiego, gdzie do późnych godzin wieczornych odbywały się potańcówki. Ostatnim dniem obchodów był poniedziałek. Na miejsce spotkania wyznaczono hotel Labaszinskiego. Po obiedzie uczestnicy przeszli na Trójkąt Trzech Cesarzy i wieżę Bismarcka. Na koniec odbyła się wycieczka stateczkami parowymi po Przemszy. Miesiąc po zakończeniu obchodów jubileuszu wybuchła I wojna światowa.
Opracowanie Dariusz Falecki
Na ilustracji pamiątkowa fotografia wykonana z okazji 50-lecia