,,Centralne Muzeum Pożarnictwa i Mysłowice na znakach pocztowych” to tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać od 27 września br. w CMP.
Muzeum Pożarnictwa obchodzi w przyszłym roku 50-lecie działalności. Nowa wystawa rozpoczyna obchody roku jubileuszowego, ponieważ CMP zostało założone we wrześniu 1975 r., czyli równo czterdzieści dziewięć lat temu.
Tworzywem wystawy są znaki pocztowe. Należą to nich: frankatury mechaniczne, datowniki okolicznościowe, stemple, pieczęcie, znaki opłat, znaki wodne, ambulanse (poczta kolejowa), adnotacje urzędowe, stemple propagandowe, nadruki firmowe i znaczki pocztowe. Zobaczyć można m.in. koperty będące w obiegu pocztowym w latach 70. i 80. XX w, czyli z czasu, kiedy Muzeum Pożarnictwa mieściło się przy promenadzie. Znaki pocztowe dokumentują korespondencje pomiędzy placówką a instytucjami funkcjonującymi w realiach PRL. Są również strażackie karty pocztowe z egzemplarzami o bardzo małych nakładach, jak np. z OSP Przyszowice i OSP Gierałtowice (każda wydana w nakładzie 500 egzemplarzy). Na ekspozycji zaprezentowano również znaki pocztowe dokumentujące historię poczty w Mysłowicach. Należy mieć na uwadze fakt, że miasto i region przechodziły na przestrzeni minionych trzystu lat różne koleje losu: panowanie Prus, powstania śląskie, plebiscyt, okres II RP, okupacja niemiecka, a także ciekawy okres dwóch pierwszych lat po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to z trudem odradzały się w Polsce usługi pocztowe.
Wystawę podzielono na bloki tematyczne, co ułatwia jej odbiór. Całość zaprezentowano na 14 obszernych antyramach. Walorem wystawy jest fakt, że każdy eksponat (razem 134) to oryginał z epoki. Znaki pocztowe nigdy dotąd nie były tematem oddzielnej ekspozycji w CMP. Większość eksponatów ujrzało po raz pierwszy światło dzienne. Kuratorem wystawy jest Dariusz Falecki. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 28 września w sobotę o godz. 12.00. Wystawa potrwa do końca roku, wstęp na nią zawiera się w cenie biletu do CMP.