W dniach 12-14 października br. odbyło się 29. sympozjum historyczne CTIF. Do siedziby Komisji Historycznej w Przybysławiu (Czechy) zjechali przedstawiciele kilkunastu państw europejskich.
Sympozjum rozpoczęło się od posiedzenia Komisji Historycznej CTIF, na którym stronę polską reprezentował Paweł Gąsiorczyk. Oficjalne otwarcie sympozjum miało miejsce 12 października popołudniu w sali plenarnej na zamku w Przybysławiu. Uroczystość prowadził Ingo Valentini – przewodniczący grupy roboczej Historia Pożarnictwa przy Komisji Historycznej CTIF. Jednym z punktów programu było wręczanie odznaczeń. Historycy CMP Paweł Gąsiorczyk i Dariusz Falecki otrzymali medale honorowe za współpracę międzynarodową od dyrekcji muzeum pożarnictwa w Budapeszcie.
Drugi dzień sympozjum przeznaczony był na referaty. Tematem była historiasikawek parowych. Zaprezentowano kilkanaście wystąpień, m.in. z Austrii, Francji, Szwajcarii, Niemiec, Słowenii, Węgier i Czech. Historię sikawek parowych w Polsce zreferował Dariusz Falecki. Po wystąpieniu zaprezentowano gościom film obrazujący działanie sikawki parowej firmy Jauck, będącej w zbiorach CMP.
Trzeciego dnia przeprowadzono pokazy działania sikawek parowych w terenie. Grupa rekonstrukcyjna z Czech (Svojanov) zaprezentowała działanie sikawki parowej firmy Smekal z 1908 r., natomiast strażacy z Zawodowej Straży Pożarnej z Wiednia wykonali pokaz działania sikawki parowej firmy Fr. Kernreuter z 1911 r.
Owocem zjazdu jest obszerny album pokonferencyjny ze wszystkimi referatami. Tematem następnego sympozjum w 2023 r. w Ostritz (Niemcy) będą muzea pożarnictwa i izby tradycji.