Dnia 5 kwietnia br. odbyła się w szkole podstawowej nr 7 w Mysłowicach lekcja muzealna przygotowana przez CMP. Temat zajęć brzmiał „Mysłowice – wyjątkowe miasto”. W lekcji uczestniczyli uczniowie klas szóstych i ósmych. Prelegentem był Dariusz Falecki.
Dlaczego Mysłowice były wyjątkowym miastem? Wielka historia Europy zapukała do Mysłowic pod koniec XVIII w. W dzielnicy Wesoła rozpoczęła działalność w 1798 r. huta cynku. Śląską metodę wytopu cynku wynalazł Chrystian Ruberg. Na terenie Mysłowic, Katowic, Rudy Śląskiej, Piekar, Jaworzna i Zagłębia Dąbrowskiego powstało dzięki temu kilkadziesiąt hut cynku. Do ogrzania pieców niezbędny był węgiel, który od tej pory eksploatowano na przemysłową skalę. Górny Śląsk zmienił oblicze z kraju rolniczego na przemysłowy. Przyczynił się do tego wspomniany Johann Ruberg pracujący na Wesołej.
W 1871 r. kanclerz Bismarck zjednoczył Prusy. W tym właśnie roku spotkały się na Słupnej granice trzech cesarstw: rosyjskiego, austro-węgierskiego i pruskiego. Miejsce to nazywano potocznie Trójkątem Trzech Cesarzy. Prelegent zaprezentował dokumenty z tego okresu: fotografie, pocztówki, pamiątki porcelanowe i ze szkła. Ewenementem były w mieście turystyka, emigracja zamorska, przemyt i transport węgla Przemszą, a także liczne hotele, restauracje i kawiarnie. Wyjątkową w historii miasta była Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostka powstała w 1864 r., jako pierwsza na tzw. ,,czarnym Śląsku”. To w Mysłowicach powstał w 1876 r. Górnośląski Związek Straży Pożarnych (Oberschlesischer Feuerwehrverband). Inicjatorem powstania straży oraz związku był mysłowiczanin – druh Artur Müller (skarbnik miejski). Chlubne tradycje strażackie kontynuuje Centralne Muzeum Pożarnictwa. To obecnie jedyne miejsce, do którego przyjeżdżają wycieczki autokarowe z całej Polski. Mysłowice zostało na początku XX w. centrum edukacyjnym. W tzw. preparandzie (późniejsze seminarium nauczycielskie) kształcono od 1907 nauczycieli. Po 1922 r. funkcjonowało kilka szkół średnich. Uczniowie dowiedzieli się również o wybuchu I powstania śląskiego przy bramie kopalni Mysłowice, a także o zaskakujących wynikach plebiscytu z 1921 r. i o wielu innych faktach wyróżniających miasto w ponad 600 letniej historii.
Podsumowaniem lekcji był konkurs dla uczniów. Osoba, która odpowiedziała właściwie na pytanie otrzymała pamiątkę ufundowaną przez prelegenta.