160 lat temu – 14 maja 1864 r. powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Inicjatywa wyszła od władz miasta, które na 25 kwietnia 1864 r. zwołały robocze zebranie w sprawie powołania OSP. Na zebraniu obecni byli burmistrz Peter Rother, mistrz budowniczy – Löwe, kupiec – Wandel, nauczyciel – Anlauf, mistrz ślusarski – König, jubiler – Bartholomeus, kołodziej – Neumann i skarbnik miejski – Müller. Miejscem spotkania była restauracja Sobka.
Na spotkaniu jako pierwszy głos zabrał Wandel stwierdzając, że władze miasta usilnie popierają zawiązanie się w Mysłowicach zorganizowanej straży pożarnej. W następnym punkcie zebrania wybrano specjalny komitet i zlecono mu opracowanie statutu na wzór istniejących już straży pożarnych w Gliwicach, Głubczycach i Wrocławiu. Po kilku dniach intensywnej pracy komisja opracowała statut oraz napisała odezwę do mieszkańców Mysłowic w języku polskim i niemieckim.
Odezwa:
„Do wszystkich mieszkańców miasta Mysłowic! Dla zadość uczynienia wielkiej potrzebie naszego miasta zwracamy się niniejszym do wszystkich tutejszych mieszkańców z uprzejmym zaproszeniem, aby wzięli współudział przy mającej być założonej w Mysłowicach straży pożarnej. Statut stowarzyszenia został już opracowany, będzie publicznie odczytany, oddany pod obrady i ostatecznie zaakceptowany. Również dokonany zostanie w sobotę 21-go bm. popołudniu o godz. 18.00 w lokalu p. Sobka wybór członków zarządu.
Nie tylko że oczekujemy, ale jesteśmy głęboko przeświadczeni, że dojdzie do skutku utworzenie tego pożytecznego o społecznym charakterze przedsięwzięcia, i że nasi współobywatele przez liczny współudział w zebraniu i swą współpracę tamże wykażą wielkie zainteresowanie dla sprawy. Na zebraniu przyjmowane będą zgłoszenia przystąpienia do Towarzystwa.
Mysłowice, 14-go maja 1864 r. Podpisali: Rother, Wandel, Stabik, Müller”.
Odezwę przeczytało 274 obywateli, co stwierdzili własnoręcznymi podpisami. Na kolejnym zebraniu, które odbyło się 14 maja 1864 r. Wandel zaproponował ukonstytuowanie się OSP, na co wszyscy zgodzili się jednogłośnie. Następnie wybrano zarząd, w skład którego weszli Wandel, jako przewodniczący i Stabik jako zastępca. Sekretarzem wybrano Artura Müllera. Skład zarządu uzupełniał jeszcze Peter Rother – ówczesny burmistrz.
Na spotkaniu 14 maja 1864 r. zatwierdzono statut, co uznane zostało jako moment powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie zarząd OSP wystosował pismo, w którym poproszono władze miasta o pomoc finansową, wydanie kluczy do istniejącego pomieszczenia ze sprzętem oraz o nieodpłatne przekazanie sprzętu gaśniczego, który tam się znajduje.
Cele i idee związku wzbudziły powszechne uznanie wśród mieszkańców. Już w pierwszych miesiącach działalności do straży zapisało się 90 członków. Każdy członek straży pożarnej otrzymywał odznakę strażacką i egzemplarz statutu.
Na kolejnych zebraniach ustalony został podział na 5 plutonów: 1 pluton pożarniczy, 2 sikawkowy, 3 drabinowy, 4 ratowniczy, 5 obserwacyjny.
df
Ilustracja:
Założyciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowicach. W górnym rzędzie trzeci od prawej Artur Müller – współorganizator straży. W tle pierwszy sztandar związku. Zdjęcie pochodzi z ok. 1873 r.